Na czym polega obsługa nieruchomości

Od kilku dobrych lat na polskim rynku utrzymuje się stale wysoki popyt na nieruchomości. Polacy chętnie kupują mieszkania pod wynajem, budowane są kolejne osiedla mieszkalne, a w centrach miast powstają budynki oferujące powierzchnię biurową. Wszystkie te nieruchomości wymagają nie tylko odpowiedniej opieki w trakcie budowy, ale także już po ich udostępnieniu do użytkowania. Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych, inwestorów i deweloperów korzysta w tym zakresie z usług zewnętrznych firm, oferujących usługi z zakresu obsługi nieruchomości.

Co kryje się pod pojęciem obsługi nieruchomości? Jakie czynności są realizowane w jej ramach?

Obsługa nieruchomości jest pojęciem tożsamym do zarządzania i administrowania nieruchomościami. Jest ona przeznaczone dla wspólnot mieszkaniowych, które chcą zmniejszyć zakres bezpośrednio obciążających je obowiązków i część z nich scedować na zewnętrzną firmę, która zajmie się nimi w ich imieniu. Z obsługi nieruchomości korzystają także prywatni inwestorzy, a także firmy deweloperskie, zwłaszcza na początkowym etapie funkcjonowania obiektu, zanim zawiązana zostanie wspólnota mieszkaniowa.

Obsługa nieruchomości obejmuje szereg obowiązków, których głównym celem jest utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie oraz zapewnienie jej właściwego, zgodnego ze współczesnymi standardami funkcjonowania na co dzień. Zewnętrzna firma, która przejmuje na siebie obowiązki zarządcy nieruchomości, staje się w ten sposób odpowiedzialna za zarządzanie majątkiem i finansami nieruchomości, prowadzenie jej księgowości, a także pełnienie nadzoru nad jej stanem technicznym, bezpieczeństwem użytkowania i porządkiem. Oprócz tego, obsługa nieruchomości obejmuje także kontakt z mieszkańcami, rozwiązywanie sporów oraz dbanie o terminowość opłat czynszowych.

Komu powierzyć obsługę nieruchomości, aby spać spokojnie?

Komu powierzyć obsługę nieruchomości

Do obsługi nieruchomości warto wyznaczyć profesjonalną firmę, specjalizującą się w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami. Nie powinna być to jednak pierwsza z brzegu firma, na której usługi się natknęliśmy, lecz doświadczony, w pełni profesjonalny podmiot, który będzie w stanie w kompleksowy sposób zatroszczyć się o powierzoną mu nieruchomość. Na co szczególnie zwracać uwagę, aby nawiązać współpracę z firmą spełniającą takie kryteria?

Przede wszystkim, firma specjalizująca się w obsłudze nieruchomości powinna posiadać doświadczenie w tej dziedzinie. Warto sprawdzić, jak długo działa ona na rynku, jakie doświadczenie posiada oraz ile nieruchomości aktualnie znajduje się pod jej pieczą. Drugą kwestią, którą warto wziąć pod uwagę jest jej profesjonalne zaplecze.

Najlepiej stawiać na współpracę z podmiotami, które zatrudniają w swoich szeregach specjalistów z różnych dziedzin – począwszy od zarządców i administratorów nieruchomości, poprzez księgowych i doradców podatkowych, a kończąc na elektrykach, konserwatorach i osobach odpowiedzialnych za sprzątanie. Istotną korzyścią, która pozytywnie wpłynie na jakość i komfort współpracy, będą także nowoczesne rozwiązania i technologie, w tym chociażby korzystanie z systemu CRM, który pozwala firmie zarządzającej na szybkie reagowanie na problemy zgłaszane przez mieszkańców.