Mieszkania we Wrocławiu sprzedają się cały czas jak świeże bułeczki, nawet pomimo ostatnich podwyżek. Ile obecnie musimy zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w stolicy Dolnego Śląska?
Zainteresowanie nieruchomościami mieszkalnymi we Wrocławiu jest stale bardzo wysokie. Wrocław jest trzecim największym rynkiem nieruchomości po Warszawie oraz Krakowie. Tylko w samym 2017 roku deweloperzy oddali tutaj do użytkowania ponad 12 tysięcy nowych lokali.
W ostatnim czasie na rynkach mieszkaniowych we wszystkich miastach w Polsce zauważono wzrosty – jeśli chodzi o nowe mieszkania Wrocław także stał się ofiarą podwyżek. Nie ostudziło to jednak wcale zapału kupujących, którzy nadal są gotowi na kupowanie nieruchomości dla siebie, a także w celach inwestycyjnych.
Aktualnie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu wynosi około 6250 złotych. To wzrost o kilkaset złotych w stosunku do poprzednich lat, ponieważ w 2015 roku za jeden metr kwadratowy musieliśmy zapłacić średnio około 6050 złotych. Wzrost cen nieruchomości wynika przede wszystkim z ogólnych podwyżek. Do góry poszły między innymi ceny gruntów, koszty pracy, materiałów budowlanych. To głównie wynik naszego bogacenia się – mamy więcej pieniędzy i wydajemy je częściej, co wpływa na podwyżki cen.
Eksperci wskazują też, że za podwyżki odpowiedzialne są niskie stopy procentowe. Dzięki nim koszty kredytów mieszkaniowych pozostają stale na niskim poziomie, co powoduje wzrost zainteresowania zakupem lokali na kredyt. Zatem osoby, które odkładały zakupienie mieszkania we Wrocławiu w ostatnim czasie, muszą przygotować się na dodatkowe koszty.
Czy ceny mieszkań we Wrocławiu oraz w innych polskich miastach zmaleją w najbliższym czasie? Niestety, nic na to nie wskazuje. Gdy spojrzymy na wykresy cen nieruchomości z ostatnich lat, możemy zauważyć, że poza niewielkimi korektami cały czas pną się w górę. Z aktualnymi ofertami nieruchomości we Wrocławiu można zapoznać się już teraz na stronach internetowych deweloperów oraz na portalach ogłoszeniowych, gdzie znajdziemy ogłoszenia lokali nowych i używanych.