Kredyt jest jedną z najczęściej wykorzystywanych form finansowego wsparcia. Sprawdź, jakie auta nabywają Polacy dzięki współpracy z bankiem. Okazuje się, że zobowiązanie kredytowe pozwala im spełnić marzenia o pojazdach, na które samodzielnie nigdy nie mogliby sobie pozwolić.
Kredyt samochodowy coraz bardziej popularny
Dzisiaj kredyt samochodowy cieszy się większą popularnością niż leasing. To dlatego, że z tej formy finansowego wsparcia mogą korzystać nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. Co więcej, nabywane auta mogą pochodzić nie tylko z salonów czy komisów, ale też od prywatnych właścicieli.
Ogromną zaletą jest też fakt, że samochód od razu staje się własnością kredytobiorcy, dzięki czemu może on nim dowolnie dysponować. To ważna informacja, jeśli pod uwagę weźmiemy flotę aut wykorzystywanych w firmie – kredyt samochodowy może dotyczyć przecież również samochodów ciężarowych.
Auta nowe czy używane?
Okazuje się, że Polaków nie stać na auta prosto z salonu. Nierzadko jedyną możliwością, by takie nabyć, jest wsparcie finansowe ze strony banków. Statystyki jasno wskazują, że coraz częściej zaciągamy kredyt samochodowy, by wyjechać nowiutkim pojazdem.
Samochody z rynku wtórnego nadal nabywane są najczęściej, ale widać wyraźną tendencję, zgodnie z którą Polaków stać na coraz więcej. Wyższe raty nie są już czynnikiem, który wpływa negatywnie na płynność finansową kredytobiorcy. Banki idą zresztą na ustępstwa i oferują na przykład wydłużony okres trwania umowy kredytowej. Dzięki temu możemy jeździć coraz lepszymi autami.
Samochody co celów prywatnych czy dla firmy?
Kredyt samochodowy może być zaciągany przez osoby prywatne, które wykazują stały dochód z tytułu umowy o pracę, zlecenie czy o dzieło. Coraz chętniej z tego rodzaju zobowiązania korzystają także ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
Nie da się ukryć, że kredyt samochodowy stał się ogromną konkurencją dla umów leasingowych. W odróżnieniu od leasingu kredytobiorca staje się od razu właścicielem pojazdu i może nim dowolnie dysponować. Co więcej, miesięczne raty takiego zobowiązania są najczęściej o wiele niższe, niż w przypadku leasingu. Jest to więc dobry sposób na inwestowanie w rozwój firmowej floty aut.
Wartość kredytowanych samochodów
Wylicza się, że średnia wartość auta, które porusza się po polskich drogach to jakieś 23 000 złotych. Jednocześnie oszczędności przeciętnego Polaka to jedynie około 4 000 złotych. Wynika z tego, że większość osób nie stać na kupno samochodu z własnych środków. Właśnie dlatego decydują się na zaciąganie kredytu.
Co istotne, potencjalni kredytobiorcy chcą zaciągać kredyty opiewające na kwotę wyższą niż 23 000 złotych. Przy finansowym wsparciu ze strony banku, mogą pozwolić sobie na nabycie auta lepszego i droższego i nie odczują przy tym większej straty w domowym budżecie. Powszechną praktyką jest również wnoszenie wkładu własnego o określonej wartości, dzięki czemu warunki zobowiązań kredytowych są jeszcze bardziej korzystne.