audyt nieruchomości

Wiele osób ciągle inwestuje w nieruchomości, mimo że od pewnego czasu ceny mieszkań rosną. Z tej przyczyny posiadanie domu na stałe bardzo się opłaca. Zawsze istnieje pole do jego zagospodarowania. Nawet jak właściciel w nim nie mieszka, to bardzo często go wynajmuje, uzyskując dodatkowe źródło dochodu. Gdy przed kupnem, zainteresowana osoba nie jest pewna co do stanu budynku i opłacalności inwestycji, może w każdej chwili zlecić jego sprawdzenie, które wykona specjalista, przeważnie będący prawnikiem.

Cel

Kupno nieruchomości nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem. Z tego powodu zawsze przyda się przeprowadzenie audytu nieruchomości, który określi, jak bardzo opłacalna może być inwestycja. Zainteresowana takim audytem osoba zgłasza się do prawnika, który uruchamia procedurę. Specjalista sprawdzi typ i przeznaczenie nieruchomości oraz przeanalizuje księgi wieczyste, zawierające wiele cennych informacji, szczególnie obciążenia i roszczenia innych osób. Takie działania wykluczą wyłożenie sporej ilości pieniędzy w zadłużony budynek o niepewnej historii.

Czym jest analiza przeznaczenia nieruchomości?

Ta na pierwszy rzut oka trudna czynność znaczy tyle, że zainteresowana osoba zostanie zapoznana z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli ma się do czynienia z zabudowaną nieruchomością, zostaną przeanalizowane wszystkie decyzje, które zapadły podczas budowy, szczególnie samo pozwolenie na użytkowanie budynku. Kolejnym z zadań, jakie prawnik decyduje się wykonać, jest weryfikacja stosunku posesji do ochrony środowiska. W trakcie sprawdzania często okazuje się, iż historyczna nieruchomość figuruje w rejestrze zabytków. Rozkładana na czynniki pierwsze jest cała historia budynku. Analizie poddaje się umowy jej dotyczące. Dopiero takie sprawdzenie daje pełny pogląd na stan prawny obiektu i po przeprowadzeniu powyższych czynności można ocenić ryzyko inwestycji.

Korzyści

Najważniejszą zaletą audytu nieruchomości jest ustalenie faktycznego stanu obiektu oraz określenie ryzyka, jakie niesie ze sobą inwestycja. Zebranie jak największej liczby danych pozwala na stwierdzenie, czy warto zdecydować się na kupno posesji, czy należy szukać dalej. Każdy zainteresowany zakupem kieruje się wnioskami wynikającymi z audytu nieruchomości, więc przeprowadzenie go stanowi podstawę każdego zaangażowania większej ilości gotówki. Przed decyzją o przeprowadzeniu takiego prześwietlenia, należy znaleźć doświadczonego specjalistę, który wyda opinię o nieruchomości zgodną ze stanem faktycznym.