Pożyczanie pieniędzy jest w dobie internetu i bankowości mobilnej bardzo proste, jednak niesie ze sobą dokładnie takie same konsekwencje, jak zawsze – jeżeli przesadzimy, może być nam trudno spłacić wszystkie swoje zobowiązania, co może skończyć się nawet wpadnięciem w spiralę długów. Istnieją jednak narzędzia i mechanizmy, które pozwalają na poradzenie sobie z natłokiem należności, jeżeli takie posiadamy. Jednym z nich jest właśnie kredyt konsolidacyjny.
- Czym jest kredyt konsolidacyjny?
- Jak działa kredyt konsolidacyjny?
- Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
- Co zrobić, gdy mamy wiele zobowiązań do spłaty?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt gotówkowy konsolidacyjny to specyficzna forma kredytu, który zaciągamy nie na różne dobra czy usługi, ale na inne kredyty. Jego najważniejszym zadaniem jest złączenie wartości naszych innych zobowiązań i przekształcenie wielu różnych rat w jedną, co pozwala nam łatwiej i sprawniej zarządzać naszymi finansami. Przykładowo, jeżeli płacimy w miesiącu raty za trzy pożyczki – jedną pierwszego dnia miesiąca, drugą dziesiątego i trzecią piętnastego, kredyt konsolidacyjny pozwoli nam na połączenie tych zobowiązań i sprawi, że zamiast o trzech różnych terminach będziemy musieli pamiętać tylko o jednym. Następnie podmiot, u którego skorzystaliśmy z tej formy pożyczki, rozdzieli naszą ratę na poszczególne drobniejsze umowy, dzięki czemu nie będziemy zajmować się tym sami.
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny często pozwala obniżyć miesięczną ratę, co polega na tym, że płacimy w jego ramach mniej, niż po zsumowaniu naszych pojedynczych zobowiązań. Wiąże się to jednak z wydłużeniem czasu spłaty, a co za tym idzie – większym kosztem, jaki musimy oddać w odsetkach. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie spłacać naszych zobowiązań osobno. kredyt konsolidacyjny może być dobrym wyjściem z sytuacji. Jeżeli nasze problemy są przejściowe, zawsze będziemy mogli renegocjować umowę z bankiem lub nadpłacić kredyt, by szybciej się go pozbyć.
Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
Jeżeli mamy problem z wyjściem z zadłużenia, konsolidacja naszych dotychczasowych zobowiązań może być dla nas opłacalna nie tyle w kwestii zmniejszenia odsetek i ilości rat, ile w rozłożeniu spłaty na trochę dłuższy okres. Czasem jest to zabieg przydatny pod kątem zmniejszenia obciążenia tu i teraz, tak że wprawdzie wyjdziemy z długów później, niż planowaliśmy, ale jednak „nie zajedziemy się” próbując uregulować wszelkie należności. Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny musi być przez nas traktowany poważnie i absolutnie nie może być zamiennikiem dla kolejnej pożyczki. Jeżeli jesteśmy już na tym etapie, gdzie nie potrafimy zapanować nad naszymi ratami osobno, to najwyższy czas, by bardzo dokładnie zaplanować spłacenie wszelkich zobowiązań.
Co zrobić, gdy mamy wiele zobowiązań do spłaty?
Jeżeli znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej, przede wszystkim nie powinniśmy panikować. Istnieje wiele różnych sposobów na radzenie sobie z długami. Najbardziej efektownym może okazać się spłacenie najpierw najmniejszych i najprostszych zobowiązań – widząc postęp nasz mózg zareaguje na to z entuzjazmem, przez co my odetchniemy z ulgą, a z drugiej strony nabierzemy też więcej pewności siebie w kwestii walki z większymi należnościami. Jeżeli nie jesteśmy jednak zbyt pewni, jak powinniśmy rozwiązać nasze problemy, być może warto udać się do doradcy finansowego, który użyczy nam swojego doświadczenia i pomoże w opracowaniu planu uwolnienia się od długów.