Długa praca na etacie ma swoje zalety i wady. Osoby przedsiębiorcze, nie narzekające na brak pomysłów i o dużej potrzebie swobody często nie czują się dobrze na etatach. Wtedy pojawia się myśl o założeniu własnej firmy i spróbowaniu samodzielności na rynku. Warto dobrze przemyśleć tę decyzję i podjąć ją refleksyjnie. Jakie zalety i wady mają oba rozwiązania?
Całkiem inny koszt
Praca na etacie jest pracą stałą, najczęściej bezpieczną i dość spokojną. Nie trzeba się martwić o rozliczenia, księgowość, o pozyskanie klientów, pensja jest stała i pewna. To niezaprzeczalny atut takiego rozwiązania. Niestety, w zamian trzeba oddać swobodę działania i decyzyjność – dla pracownika kończy się ona tam, gdzie jej koniec wyznaczy szef. Osobom o dużej potrzebie samodzielności i przywódczym talencie często nie wystarcza taki zakres swobody.
Samorealizację według uznania i możliwość osobistego podejmowania każdej decyzji zapewnia własna firma. Niestety tutaj także są koszty – szczególnie początki działalności bywają niepewne, trudne i bardzo stresujące. Nowy przedsiębiorca musi się zmierzyć z koniecznością odnalezienia się na wymagającym rynku, zapewnienia sobie klientów, a co za tym idzie, dochodu. Własna firma to podatki, konieczność dopełnienia formalności, wszystkie te obowiązki, które nie dotyczą pracowników na etacie.
Własna ścieżka
W wielkim uproszczeniu można przedstawić wybór pomiędzy etatem a własną działalnością jako dylemat pomiędzy swobodą a ścisłymi wytycznymi. Niestety, jest to także wybór między niewielką, a ogromną liczbą obowiązków. W podjęciu decyzji najlepiej pomaga osobisty bilans zysków i strat, a także ustalenie hierarchii wartości. Odchodząc z pracy na etacie warto mieć już gotowy pomysł na swój biznes, a najlepiej – za sobą przynajmniej połowę formalności.
Kroczenie własnymi ścieżkami nie jest optymalnym rozwiązaniem dla każdego. Dla wielu osób praca na etacie stanowi o wiele rozsądniejszą opcję i nie oznacza to wcale ich braku samodzielności czy fantazji.