Zdolność kredytowa - czym jest i jak ją poprawić?

Zaciąganie kredytu w banku, szczególnie na większą kwotę i dłuższy okres czasu, wymaga wykazania zdolności kredytowej. Na jej podstawie bank decyduje, czy przyznać klientowi preferowaną sumę. Czym dokładnie jest zdolność kredytowa i co można zrobić, by móc liczyć na większy kredyt?

„Zdolność kredytowa”, czyli co?

Na zdolność kredytową składa się mnóstwo okoliczności. To przede wszystkim wysokość zarobków, stan cywilny, miesięczne wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego, posiadane potomstwo, stan cywilny. Zmienia ją nieco możliwość wyłożenia wkładu własnego, ale także, co ważne, historia w Biurze Informacji Kredytowej. To duża, ogólnopolska baza, która przechowuje informacje o przeszłych zobowiązaniach i tempie ich spłaty. Im lepsza jest zdolność kredytowa, tym większy kredyt można dostać – wraz z nią rośnie zaufanie banku do klienta.

Terminowe spłacanie zobowiązań

Przede wszystkim warto zadbać o dobrą historię w BIK. Spłacać poprzednie zadłużenia w całości i terminowo – to najlepsze, co można zrobić dla swojej zdolności kredytowej.

Poręczyciel

Osoba poręczyciela istotnie zmienia zdolność kredytową. Jeśli ktoś może poręczyć za klienta i podpisać umowę, na mocy której pomoże w spłacie zobowiązania lub spłaci je w razie, gdyby klient nie był w stanie, bank patrzy łaskawszym okiem. Warto zastanowić się przed poproszeniem kogoś o tę przysługę, żeby być pewnym, że nie sprawi mu się kłopotu.

Wkład własny

Zdolność podnosi też pewien wkład własny, który pozwala bankowi wierzyć, że klient poważnie ocenił swoje siły i zamiary. To szczególnie ważne przy kredycie hipotecznym lub na samochód.

Małżeństwo – czy zawsze?

Osobną kwestię stanowi małżeństwo. Przeważnie posiadanie współmałżonka pozwala zdobyć lepszą zdolność kredytową – jest ona pomnożona razy dwie dorosłe, pracujące osoby. Jednak jest jedna sytuacja, w której bardziej opłaca się dokonać rozdzielności majątkowej – wtedy, gdy historia współmałżonka w BIK zawiera niespłacone kredyty, zwlekanie ze spłatą, inne potknięcia. Takie okoliczności niepotrzebnie zmniejszają zdolność kredytową pary.