Jak oszczędzać na emeryturę?

Oszczędzanie na emeryturę to dziś w Polsce absolutny mus – niewiele osób może liczyć na to, że z wypłacanych im kwot będą w stanie wieść spokojne, beztroskie życie. Nie każdy będzie też zdolny, by w czasie emerytury dorabiać – stąd coraz powszechniejszy zwyczaj myślenia o emeryturze już na wiele lat przed nią. W jaki sposób oszczędzać, by zabezpieczyć się na jesień życia?

Konto oszczędnościowe lub lokata

Najpopularniejszym i zarazem najbezpieczniejszym sposobem, by oszczędzać na emeryturę, są konta oszczędnościowe. Zysk jest tu niewielki, aczkolwiek większy niż żaden – za to nie trzeba się martwić, że pieniądze przepadną. Lokaty to dobry sposób na krótkie, bezpieczne inwestycje pomnażające majątek. Osoby, które chcą nieco zaryzykować, a przy tym zyskać szansę na solidne finansowe zabezpieczenie, mogą też przemyśleć inwestycję w nieruchomości.

Nieruchomości na emeryturę?

Kupno mieszkania do remontu lub na wynajem jest stosunkowo dobrym sposobem na oszczędzanie. Comiesięczne, dodatkowe pieniądze od najemców mogą znacznie podreperować budżet starszej osoby. Aby zainwestować w nieruchomość trzeba jednak posiadać pewien wyjściowy kapitał.

IKE i IKZE

To dwa fundusze emerytalne, które wchodzą w koncepcję tak zwanego „trzeciego filaru”. Oba są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, jednak wiele osób wątpi w możliwość zaoszczędzenia w ten sposób odpowiednich pieniędzy. Niemniej warto dokładnie przyjrzeć się obu programom – być może jednak drobne wpłaty zaprocentują w przyszłości i zabezpieczą nieco emeryturę.

Nie warto zamrażać środków

Zwyczajne odkładanie pieniędzy w domu to najgorszy pomysł z możliwych. Dlaczego? Takie pieniądze w ogóle na siebie nie zarabiają, a w dodatku ulegają inflacji. Oszczędzanie w ten sposób może opłacić się tylko osobom, które zarabiają naprawdę dużo – a i tak lepszym sposobem na ulokowanie pieniędzy byłoby umieszczenie ich na koncie oszczędnościowym, choćby z niewielkim procentem. Warto zaufać bankom – umieszczone w nich pieniądze są bezpieczne i zarabiają.