technik informatyk zarobki

Humaniści mogą być uważani, za kaskaderów dzisiejszych czasów. Ze względu na przekonanie, iż po kierunkach nie związanych z naukami ścisłymi nie ma pracy. Nic dziwnego więc, że tak wielu młodych ludzi (w dużej mierze płci męskiej) wiąże swoją przyszłość z różnej maści technikami, bardziej niż z liceami ogólnokształcącymi, politechnikami niż uniwersytetami. Nie da się ukryć, że jednym z najczęściej wybieranych profili (bądź, co bądź również o najszerszym zakresie) jest informatyka. Kto nie zna żadnego informatyka ręka w górę… No właśnie. Czym jednak zajmuje się technik informatyk i ile tak naprawdę zarabia? Może warto pomyśleć o przebranżowieniu?

 

Stanowisko ogólnie – technik informatyk

technik informatyk zarobkiDo głównych zadań informatyka należy przede wszystkim nadzorowanie pracy komputerów i oprogramowania w danej firmie. Informatycy instalują nowe oprogramowania i kontrolują sprawność jego działania, archiwizują także dane. Technik informatyk dla laików jest niczym mały bóg, który usuwa problemy związane z nieprawidłowym działaniem programów czy sprzętów (wliczając prozaiczne włożenie wtyczki do kontaktu). Do jego zadań należy również instalowanie i sprawdzanie sprawności urządzeń peryferyjnych.

Mówiąc krótko, informatyka nie zobaczycie, dopóki wszystko działa sprawnie. Ot zagwozdka przełożonych – po co płacić komuś, kogo praktycznie nie ma…; )

 

Zarobek technika informatyka

Normalnym jest, że nie ma jednej, ustalonej pensji dla wszystkich informatyków. Wszystko zależy od ich doświadczenia, zaangażowania i możliwości firmy, która go zatrudnia. Na podstawie badań można jednak określić w przybliżeniu ile wynosi średni zarobek informatyka.

Uśrednione całkowite miesięczne wynagrodzenie (brutto) wynosi 3956zł. Jest to oczywiście mediana zarobków. Według ankiety niestety ok 50% osób zarabia mniej, czyli co drugi technik informatyk otrzymuje pensję o wysokości 3040zł, a 25% znajduje się poniżej rynku. Są oczywiście przypadki wyższych wynagrodzeń. Zarobek pozostałych informatyków waha się między czterema a pięcioma tysiącami złotych, z czego najlepsi z nich (około 25%) mogą liczyć na wynagrodzenie równe lub większe niż 5275zł. Nie jest to wcale zły wynik, jak na dzisiejsze czasy. Kto chciałby mieć wynagrodzenie na takim poziomie? Wielu z nas, prawda?

Jeśli więc  jesteście dobrzy w tym, co robicie, Wasze zarobki jako technik informatyk mogą jawić się naprawdę pozytywnie. Wszystko wymaga pracy, a zdobyte doświadczenie będzie owocowało coraz większą pensją (a przynajmniej tak to wygląda w teorii).

Cóż, jak w każdej pracy są plusy i minusy. Wadą zawodu technik informatyk jest niewątpliwie fakt, że trzeba się ciągle uczyć nowych rzeczy. Powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście postęp techniczny. Z drugiej jednak strony może to być również zaletą. Ciągłe zmiany w technologii równa się stałemu zapotrzebowaniu coraz większej grupy pracowników. Nie ma więc niebezpieczeństwa bezrobocia z tym zawodem.