Kredyty dla rolników

           

            Prowadzenie gospodarstwa rolnego, to w dzisiejszych czasach trudna i ciężka praca. Oczywiście o wiele łatwiejsza niż sto lat temu, bo większość prac wykonywanych jest za pomocą maszyn. Nie mniej, trzeba posiadać pieniądze żeby ów urządzenia zakupić, a jak ich nie ma to rozwiązaniem może być kredyt. Dla rolnika bardzo ważne jest aby uzyskać jak najwyższy dochód, zresztą każdy z nas chce dużo zarabiać. Jednak zyski osób utrzymujących się z produkcji rolnej uzależnione są w dużej mierze od sił natury. Czasem może okazać się, że w sezonie odnotowane są straty.

Oferty banków

Kredyty dla rolników            Rolnicy często korzystają z kredytów bankowych tylko dla nich przeznaczonych. Nie trzeba tutaj dokładnie określać celu pożyczki, co niewątpliwie jest plusem. Ponadto banki proponują dość wysokie sumy kredytów dla rolników. Powszechnie wiadomo, że maszyny rolnicze nie są najtańszym produktem ale przecież nie tylko na nie może przeznaczona być pożyczka. Potrzebne są nawozy, środki ochrony roślin czy paliwo. Oferta banków proponujących kredyty dla rolników wydaje się być dość szeroka. Są to zatem pożyczki expresowe „Agro”, taki produkt ma na przykład bank PKO S.A. Pojawiają się kredyty inwestycyjne lub kredyt „Agro Grunt”, proponowany przez Alior Bank. Te dwa banki mają ofertę kredytów specjalnie dla rolników. Inne, również starają się dogonić konkurencję. Dlatego często pojawiają się promocje w formie niskiego oprocentowania czy zerowej prowizji. Nie wszystkie banki gotowe są udzielać rolnikowi zwykłych kredytów gotówkowych. Powodem jest specyfika gospodarstwa rolnego. Dlatego stawiane są dość wysokie wymagania. Żeby uzyskać dla siebie kredyt rolnik musi dostarczyć sporo dokumentów. Jednym z nich jest zaświadczenie z Urzędu Gminy o osiąganych przez gospodarstwo dochodach, określenie liczby hektarów przeliczeniowych. Potrzebne jest też zaświadczenie o niezaleganiu w składkach KRUS oraz w kwestii podatków. Niektóre banki proszą też o przedstawienie rachunków czy faktur związanych ze sprzedażą produktów rolnych.

Wsparcie państwa

            Rolnicy to grupa, o którą szczególnie dba państwo. I nic w tym dziwnego, wytwarzają oni przecież  produkty żywnościowe, bez których nie da się żyć. W związku z tym utworzono Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przy jej udziale tworzy się preferencyjne kredyty dla rolników. Jest zatem kredyt z częściową spłatą kapitału przez  ARMIR. Jest to pożyczka skierowana do młodych ludzi, którzy myślą o założeniu gospodarstwa rolnego. Zaletą takiego kredytu jest wysoka suma pożyczki bo aż do 5 milionów złotych. Niski wkład własny bo tylko 10 procent. Możliwość karencji w spłacie do 24 miesięcy. Ponadto ARMIR dopłaca do oprocentowania kredytów dla rolników, w chwili gdy ci podejmą decyzję o nowej inwestycji. Może to być zatem budowa, rozbudowa zakup maszyn, jednak nie starszych niż 5 lat. Dopłaty do odsetek w takim wypadku może sięgnąć nawet 80 procent.

W rolnictwie czasem mamy też do czynienia z klęskami żywiołowymi, które skutecznie mogą zniszczyć plony lub gospodarstwo. I tu Agencja dopłaca do oprocentowania kredytu dla rolników.