Rolnictwo, w tym w szczególności produkcja owoców i warzyw, bardzo często wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia produktów na czas transportu. O ile w przypadku przetwórstwa przemysłowego owoców i warzyw specjalne skrzyniopalety na warzywa czy owoce mogą nie znaleźć zastosowania, o tyle w przypadku transportu produktów rolnych do sklepów detalicznych skrzynki na warzywa są wręcz niezbędne. Co zatem oferują producenci branży rolnej?

Drewniane czy plastikowe skrzyniopalety


Do niedawna jako pojemniki do transportu warzyw wykorzystywano głównie pojemniki drewniane, które charakteryzowały się dość ograniczoną wytrzymałością na zniszczenia mechaniczne. Konieczność dodatkowego wzmacniania drewnianych skrzynek sprawiła, że część producentów z branży rolnej zaczęła poszukiwania wytrzymalszych konstrukcyjnie skrzyniopalet, pozwalających na transport, ale również magazynowanie czy okazyjne przewożenie warzyw i owoców. Z tego powodu coraz powszechniej dostępne są skrzynki na owoce i warzywa oraz plastikowe skrzyniopalety z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Oprócz wytrzymałości na korzyść skrzyniopalet z tworzywa przemawia również możliwość wielokrotnego użytku takich skrzynek, bez obawy o odkształcenie przy nawet bardzo dużym obciążeniu, ale także możliwość sztaplowania, w tym również w przypadku pojemników o niestandardowych wymiarach. Odpowiednie wykończenie skrzynek z jednoczesnym zapewnieniem dopływu powietrza do wnętrza to z kolei gwarancja dbałości o jakość produktów przewożonych w takich paletach.

Różne rodzaje skrzynek na różne potrzeby


Plastikowe skrzyniopalety na warzywa ze strony https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/skrzynki-na-warzywa-krlestwo-za-wieo/ są zdecydowanie lepiej dostosowane do przewożenia i magazynowania określonych rodzajów warzyw i owoców. Do transportu owoców typu jabłka czy gruszki idealne są niewysokie skrzynki oraz skrzynki o zwiększonej wysokości, które można łatwo sztaplować. Z kolei przy transporcie warzyw okopowych sprawdzają się skrzynki na warzywa o zabudowanych ścianach, w których jednorazowo można pomieścić do 500 litrów produktu. Dużym atutem takich skrzynek jest ich niska waga – przy wspomnianej pojemności pojemniki do transportu warzyw zazwyczaj ważą nie więcej niż 40 kg. Pojemniki wielkogabarytowe mogą być wyposażone w płozy, nóżki, ale również w system kółek jezdnych, który umożliwia szybkie przesuwanie wyładowanych skrzynek.

Nieco inaczej wykończone są skrzyniopalety służące głównie do magazynowania warzyw. Przy magazynowaniu istotny jest dostęp powietrza do warzyw lub owoców, dlatego w magazynach najczęściej pojawiają się skrzynki z dużą liczbą otworów, umożliwiających swobodną cyrkulację powietrza w ich wnętrzu.