Zasady dokumentowania obrotu magazynowego, zawarte są w ustawie z dnia 29 września 1994 r. Określają co należy uwzględnić w rejestrowaniu towarów na magazynie, co bardzo ułatwia pracę przedsiębiorstw. Prowadząc magazyn należy uwzględnić, ze względu na przeznaczenie, dokumenty przychodowe i rozchodowe oraz ze względu na odbiór określonego transportu, zewnętrzne- pochodzące od kontrahentów i wewnętrzne – pochodzące z innych magazynów firmy.
Do elementów, które muszą znaleźć się w dokumentach zewnętrznych jak i wewnętrznych należą: numer dokumentu, data jego wystawienia oraz przyjęcia materiału, czy towaru, ponadto oznaczenie, a także jego cenę, ilość przyjętego towaru, a na końcu podpis dostawcy i odbierającego.
Niezbędnik do właściwego prowadzenia magazynu
Oprogramowanie do zarządzania magazynem pozwoli Ci tworzyć dokumenty magazynowe, usprawnić odbiór i wysyłkę towarów. Przede wszystkim korzystanie z dobrego oprogramowania, takiego jak lomag, pozwoli na stworzenie kartoteki magazynowej, przy zintegrowaniu systemu z drukarkami etykiet i kolektorami danych. Program pozwala na tworzenie także własnych kategorii w dokumentach, potrzebnych do systematyzacji dostaw. Wszystko to usprawni pracę magazynu i przyspieszy, czas realizacji zamówień. Takie oprogramowanie polecane jest dla przedsiębiorstw różnorodnych branż. Warto zdecydować się a odpowiedni program magazynowy, tj. lomag, które jest bardzo łatwe w obsłudze, tworzy faktury i rachunki, a także konfiguruje raporty, które możesz przenieść do programu Excel i tym samym planować dostawy i wydatki.