Przemysł a maszyny CNC – poznaj zalety tych nowoczesnych urządzeń

CNC, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, to układ sterowania numerycznego, uzupełniony o mikrokomputer, który można dowolnie programować. Ta metoda w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność i jest stosowana w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Spotkamy je chociażby w przedsiębiorstwach produkujących opakowania, meble. Obecna jest także w stolarce budowlanej, branży reklamowej czy ciesielstwie.

Skrót CNC obejmuje przede wszystkim urządzenia sterowane za pomocą komputera, wykorzystywane do obróbki różnorodnych materiałów, np. drewna, ale nie tylko. Największym plusem tego typu rozwiązania jest precyzja, która jest niezależna od tego, jak bardzo szczegółowy i zaawansowany kształt przedmiotu musi wykonać maszyna. Co więcej, warto wspomnieć także o powtarzalności. Z tego powodu obróbka CNC tak chętnie wykorzystywane jest przed duże przedsiębiorstwa produkcyjne, którym zależy na wytwarzaniu dużych partii jednakowych produktów.

Poznaj możliwości obróbki CNC

Najbardziej możliwości obróbki CNC doceniają przedsiębiorstwa wytwarzające opakowania, wytłoczki, jak również firmy meblarskie, zajmujące się obróbką płyt meblowych. Maszyny CNC są bowiem wykorzystywane do obróbki drewna, materiałów kompozytowych, tworzyw sztucznych, płyt meblowych i MDF, aluminium oraz wielu innych.

Oprócz tego obrabiarki CNC mają znacznie więcej funkcjonalności od tradycyjnych urządzeń do obróbki. To sprawia, że wiele firm produkujących różnorakie elementy może znacząco poszerzyć swoją ofertę, a przy tym również podnieść jakość wytwarzanych produktów. Wiele przedsiębiorstw zauważa także dużą oszczędność, odkąd używają maszyn CNC. Jak to możliwe? Otóż chodzi o to, że jedno urządzenie jest w stanie wykonać wiele różnych prac, które wcześniej musiało wykonywać kilka sprzętów.

Jakie są plusy obróbki CNC?

Bardzo dużym plusem obróbki CNC jest możliwość indywidualnego modelowania przebiegu procesu produkcyjnego. Oznacza to, że można skonfigurować go tak, by w 100% odpowiadał aktualnym potrzebom. Obróbka CNC umożliwia m.in. cięcie, frezowanie, toczenie cnc gwintowanie oraz rozwiercanie. To sprawia, ze maszyny są naprawdę funkcjonalne i niezwykle efektywne.

Warto również wspomnieć o tym, że obróbka CNC pozwala na rozbudowanie centrum maszynowego o kolejne urządzenia, jak również systemy. Dzięki temu obróbka będzie mogła stać się jeszcze wydajniejsza. Wśród tych sprzętów wyróżniamy przede wszystkim systemy chłodzenia powietrzem lub mgłą olejową, głowice piszczące lub nalewające i wiele innych.