panele fotowoltaiczne

Coraz wyższe ceny energii elektrycznej, wyczerpujące się zasoby węgla, czy degradacja środowiska, która postępuje w zatrważającym tempie, wpływa na coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką. Dzięki panelom można pozyskać energię do zasilenia typowego gospodarstwa domowego, firmy, a nawet można zbudować farmę PV i wspierać energetykę krajową w produkcji energii elektrycznej. Jak działają panele fotowoltaiczne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Odpowiedzi na wszystkie pytanie, szukaj w poniższym artykule.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Aby dobrze to zrozumieć, warto zadać sobie najpierw pytanie, czym jest światło słoneczne. Widzialne przez nas światło jest tak naprawdę jednocześnie promieniowaniem elektromagnetycznym o pewnym zakresie fal, jak i strumieniem cząstek – fotonów, które emituje najbliższa nam gwiazda, czyli Słońce. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z odpowiednio połączonych ze sobą płytek krzemowych (wykonanych z dwóch warstw różnie domieszkowanego krzemu – warstwy P i warstwy N) służą do zamiany energii promieniowania słonecznego na napięcie elektryczne. Fotony uderzając w odpowiednie warstwy płytki krzemu, powodują przekazanie energii elektronom znajdującym się w krzemie, co powoduje powstawanie napięcia pomiędzy warstwami krzemu.

Jakość paneli fotowoltaicznych

Żywotność paneli fotowoltaicznych przewidywana jest na 25-30 lat ciągłej pracy, ważnym jest zatem, aby wybierać jedynie produkty sprawdzonych producentów będących już jakiś czas na rynku. Podstawowymi parametrami modułów są: technologia wykonania, wymiary, sprawność, moc znamionowa, a także wartości opisujące napięcie i prąd, jaki może generować panel. Bardzo istotne jest, żeby każdy element, z jakiego składa się panel, był wysokiej jakości, gdyż uszkodzenie płytki krzemu, ramy, szkła, laminatu czy szynowodu może wpłynąć negatywnie na uzyski oraz bezpieczeństwo instalacji. Poza podstawowymi wartościami, jakie możemy odczytać z karty katalogowej dobrze, jest zapoznać się z technologiami zastosowanymi w danym module. Na szczególną uwagę zasługują technologie: multibusbar, half-cut, tri-cut, shingled, maxeon,

Fotowoltaika w świetle najpopularniejszych technologii

Obecnie najpopularniejszą technologią w fotowoltaice jest technologia modułów z krzemu krystalicznego. Coraz więcej mówi się o ogniwach wykonanych z Perowskitów, dzięki którym ogniwa fotowoltaiczne mogą  być dużo cieńsze, a przede wszystkim elastyczne. Same perowskity to dobrze znane minerały o ogólnym wzorze ABX3, gdzie A i B to konkretne kationy, X zwykle jest anionem tlenkowym.

Gwarancja na panele słoneczne – jak długo będzie działać fotowoltaika?

Jeśli chodzi o gwarancję, producenci dają naprawdę długie gwarancje na maksymalną moc nominalną. Zwykle gwarancja mówi, że moduł będzie miał 80% swojej mocy nominalnej po 25 latach, przy zastrzeżeniu, że moc nie spadnie o więcej niż niecały 1 % na rok (zawsze największa degradacja modułu przypada na pierwszy rok ich pracy nawet >1%). Gwarancja na moduły fotowoltaiczne obejmuje zarówno sam sprzęt, jak i moc wyjściową. Długość gwarancji zależy od producenta. Najlepsi producenci udzielają gwarancji produktowej i na moc wyjściową na 25 lat (Sunpower) lub tak jak Sunlink PV – 20 lat na produkt i 30 lat na moc.