Scena jest najważniejszym elementem każdego wydarzenia kulturalnego. To na niej znajdują się muzycy grający koncert czy aktorzy występujący w spektaklu teatralnym. Musi być tak zaprojektowana, żeby wszyscy byli doskonale widoczni dla zgromadzonej publiczności. W salach koncertowych i teatrach sceny zamontowane są na stałe. Kwestia zbudowania jej od nowa pojawia się przy imprezach mających miejsce w plenerze. Podczas projektowania należy uwzględnić wtedy ukształtowanie terenu czy warunki pogodowe. Czego dokładnie potrzeba do zbudowania sceny i zorganizowania wielkiego widowiska?
Scena zbudowana z łatwo montowanych podestów
Sceny plenerowe są najczęściej konstruowane z podestów scenicznych. Podest taki zbudowany jest ze stabilnej ramy oraz blatu, który koniecznie musi mieć antypoślizgową powierzchnię. Są one budowane z aluminiowych profili, dzięki czemu są lekkie i łatwe w przenoszeniu, ale jednocześnie bardzo trwałe i mogą udźwignąć nawet ciężki sprzęt.
Każdy podest to jeden moduł, więc można je dowolnie łączyć i tym samym aranżować sceny w różnych kształtach i rozmiarach, a także tworzyć podwyższenia. Jednocześnie części te są łatwe w demontażu, który nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych narzędzi. Po zakończonym widowisku można je z powodzeniem przechowywać nawet w małym pomieszczeniu, ponieważ nie zabierają dużo miejsca.
Warto postawić na podesty sceniczne BSC System. Sprzedawane w przystępnej cenie, są one wyjątkowo stabilne i bezpieczne w użytkowaniu. W ofercie znajdują się urządzenia o standardowych wymiarach 100 × 200 cm, 100 × 100 cm czy 100 × 50 cm, ale przedsiębiorstwo gotowe jest stworzyć także inne rozwiązania, jeśli tylko będą one spełniać potrzeby klientów. Podesty te zostały wyposażone w demontowalne nogi, również teleskopowe, które pozwalają na zbudowanie podestu mającego nawet 4 metry wysokości.
Odpowiednie oświetlenie sceniczne buduje nastrój
Światło na estradzie podczas koncertu czy spektaklu pełni szalenie istotną rolę. Buduje nastrój i napięcie, podkreśla to, co w danej chwili jest najważniejsze na scenie. Podkręca tempo i dodaje dynamiki całości. Sekwencje następujących po sobie efektów to swego rodzaju choreografia, nad którą pracuje wiele osób, m.in. dyrektor artystyczny czy realizator.
Wśród podstawowych elementów oświetlenia scenicznego wyróżnić możemy: naświetlacze (floodlight), których zadaniem jest kompleksowe oświetlenie sceny, reflektory rozproszone, które punktowo oświetlają osoby znajdujące się na scenie, podążając za nimi w przypadku przemieszczania się, a także oślepiacze emitujące intensywną wiązkę światła skierowane w stronę publiczności.
Dobre nagłośnienie podstawą udanego wydarzenia
Właściwe nagłośnienie to klucz do tego, żeby koncert czy spektakl się udał. Celem takiego sprzętu jest zawsze pokrycie pełno pasmowym dźwiękiem całego obszaru publiczności. W podstawowym zestawie powinny znaleźć się z pewnością głośniki kolumnowe, wzmacniacze, mikser, mikrofony, najlepiej bezprzewodowe, a także potrzebne okablowanie.