Magazyny wysokiego składowania – jak wyglądają i jakie są ich zalety?

0
1509

Magazynowanie to temat rzeka i choć idea przechowywania własnych towarów zdaje się banalnie prosta to każdy, kto miał choć odrobinę do czynienia z magazynami wie, jak skomplikowane może być to zagadnienie. Zapewnienie towarom odpowiednich warunków i zorganizowanie sprawnego procesu logistycznego to klucz do prężnie działającej firmy dlatego tak ważne jest znalezienie jak najlepszej metody magazynowania naszego asortymentu. Dziś na warsztat bierzemy magazyny wysokiego składowania. Czym są i czym się charakteryzują? Zapraszamy do lektury!

Czym są magazyny wysokiego składowania?

Choć na rynku istnieje wiele rodzajów magazynowania towarów, to właśnie magazyny wysokiego składowania zyskują sobie w ostatnim czasie coraz szersze grono zwolenników. Dlaczego? To proste – chodzi oczywiście o efektywność składowania. Wysokie, wielometrowe regały sięgające pod sam dach olbrzymich hal to ogromny potencjał powierzchniowy, wykorzystujący maksymalnie dostępną przestrzeń w ramach danego magazynu. Co ważne, wielopoziomowe regały to rozwiązanie, które można wdrożyć do niemal każdej branży, bez względu na rodzaj produktu i środowisko przemysłowe. Umieszczanie towarów na kolejnych piętrach regału w ramach wysokiej konstrukcji pozwala zaoszczędzić bardzo dużo miejsca, co jest kluczowe dla każdego przedsiębiorcy, bez względu na to, czy posiada on swój magazyn, czy korzysta z wynajętego.

Kiedy warto skorzystać z magazynów wysokiego składowania?

Skoro już wiemy czym są magazyny wysokiego składowania warto od razu przejść do pytania, kiedy opłaca się skorzystać z tego typu opcji? Odpowiedź brzmi – praktycznie zawsze, pod warunkiem, że obracamy towarem adekwatnym do magazynowania regałowego. Jeżeli mamy środki na wynajęcie takiego magazynu bądź wdrożenie regałów piętrowych w swoim własnym budynku, to warto taką opcję rozważyć. Ważne jest jednak to, by pamiętać, że ten sposób składowania wymaga nie tylko odpowiednich regałów, ale także obsługi i infrastruktury. Tylko dobrze zorganizowana obsługa, zdolna do szybkiej identyfikacji towarów oraz zapewniająca sprawne ściągnięcie i przetransportowanie pozycji z i na regał pozwoli w pełni skorzystać z oszczędności miejsca i potencjału, który drzemie w tej metodzie. Warto jednak wspomnieć o tym, że wraz z rozwojem technologii, rozwijają się także systemy oraz narzędzia wspierające tę metodę składowania, dzięki czemu dziś mamy dostęp choćby do regałów automatycznych, które znacznie ułatwiają i usprawniają proces transportu.