Kto i kiedy nie musi płacić ZUSu

Prowadzenie działalności gospodarczej przez młodych przedsiębiorców bywa często problematyczne. Pełna księgowość małej firmy to podstawa dobrego funkcjonowania i szybkiego rozwoju. W początkowej fazie „rozkręcania” działalności gospodarczej poza oczywistą ekscytacją i chęcią pracy pojawiają się przeszkody w formie składek ZUS, które niestety trzeba opłacić. Czy jednak ta konieczność zachodzi zawsze? Kto i kiedy może skutecznie uniknąć płacenia składek ZUS nie łamiąc przy tym prawa?

Studenci do 26 roku życia 

Bycie studentem ma wiele zalet. Poza poszerzaniem swojej wiedzy i zdobywaniem nowego doświadczenia studenci mogą także liczyć na wsparcie przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia i posiadają status studenta, a także są zleceniobiorcami danej usługi mogą liczyć na ulgę w postaci odliczenia składek ZUS. Dzięki takiemu działaniu zdecydowanie łatwiej „wbić się” na rynek pracy, oraz rozszerzyć swoją działalność.

Osoby bez zarejestrowanej działalności gospodarczej 

Otwarcie własnej firmy i posiadanie do niej unikalnego numeru NIP to z pewnością ogromna radość dla młodego przedsiębiorcy. Jednak i w tym wypadku nie ma się co śpieszyć! Im dłużej dana działalność gospodarcza pozostaje niezarejestrowana- tym dłuższy jest czas, w którym składki ZUS nie są obowiązkowe. Mówiąc prościej – bez zarejestrowanej firmy nie jesteśmy zobowiązani wobec ZUSu do odprowadzania składek. Jak jednak to zrobić, aby cała działalność była zgodna z prawem, a przy tym pozwalała na swobodny samorozwój? Należy spełnić dwa warunki:

  • Po pierwsze osoba decydująca się na założenie własnej działalności gospodarczej bez rejestracji nie może prowadzić innego biznesu przez okres 60 miesięcy poprzedzający założenie niezarejestrowanej działalności.
  • Drugim warunkiem jest suma dochodów osiąganych co miesiąc przez danego przedsiębiorcę. Wynagrodzenie nie może bowiem wynosić więcej niż połowę minimalnej pensji krajowej. W roku 2019 było to 2250 zł.

Osoby bezrobotne i uzależnione 

Kolejny sposób jak uniknąć składek ZUS należy do osób poszukujących pracy, a także uzależnionych od nałogów. Podczas zakładania działalności gospodarczej przez ww. osoby warto wiedzieć, że istnieje możliwość stworzenia spółdzielni socjalnej. Ten specjalny rodzaj filmy charakteryzuje się możliwością funkcjonowania, bez konieczności opłacania ogromnych sum. Warunkiem stworzenia spółdzielni socjalnej jest posiadanie przynajmniej pięciu osób w spółce, oraz realizacja celów uwzględnionych w statucie działalności gospodarczej. Owym celem może być pozyskanie środków na leczenie uzależnień, zdobycie funduszy na wynajęcie mieszkania, budowę domu (osoby bezdomne) czy też zdobycie stałego zatrudnienia, jako alternatywa dla bezrobotnych. Firma bez ZUS działająca na zasadach spółdzielni socjalnej jest zwolniona z opłat, dzięki temu dużo łatwiej jest rozwinąć pełną działalność i sprawniej zdobywać kolejne szczeble kariery.

Pełna księgowość spółka z o. o. 

Prowadzenie działalności gospodarczej to ciężki kawałek chleba dla każdego. Niezależnie od stażu i doświadczenia na każdym etapie mogą pojawić się trudności, które potrafią zaskoczyć przedsiębiorcę. Aby skutecznie i sukcesywnie działać w wybranym przez siebie kierunku warto zaufać intuicji i poświęcić pełną księgowość firmie, która cechuje się rzetelnością, a także indywidualnym podejściem do każdego klienta. Księgowa prowadząca rachunki całej działalności gospodarczej to także osoba godna zaufania i znająca wszystkie obowiązujące prawa i obowiązki danej spółki.

Aby poznać inne sposoby uniknięcia opłaty składek ZUS warto zajrzeć do tego wpisu – 3 sposoby jak nie płacić składek ZUS w firmie. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne, a także praktyka to z pewnością coś, co pozwoli przez długie lata cieszyć się własną działalnością gospodarczą bez przeszkód i nieprzyjemnych przygód, utrudniających wykonywanie ulubionych obowiązków. Praca wcale nie musi być ciężka i żmudna – wystarczy tylko podejść do niej z głową.