Kredyt pod hipotekę a kredyt hipoteczny – czy to ten sam produkt bankowy

Kredyt hipoteczny czy może kredyt pod hipotekę? Czy są między nimi jakiekolwiek różnice, czy może jest to jedno i to samo? Co warto wiedzieć, gdy planujemy zakup lub budowę nieruchomości i chcemy wziąć na to kredyt?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to forma zobowiązania długoterminowego, która pozwala nam na zakup nieruchomości – mieszkania, domu lub działki na budowę, często też wykorzystywany jest w celu wykonania remontu. W zależności od zdolności kredytowej może być udzielany na bardzo wysokie kwoty, nawet do kilku milionów złotych i z terminem spłaty do 35 lat. Co więcej, przy kredycie hipotecznym konieczne jest wyłożenie wkładu własnego, w postaci minimum 20% wartości nieruchomości, a także ustanowienie hipoteki, które jest formą zabezpieczenia dla banku. Dodatkowo trzeba liczyć się z innymi kosztami typu prowizje i inne opłaty.

Czym jest kredyt pod hipotekę?

Właściwie kredyt pod hipotekę jest tym samym, co kredyt hipoteczny. Tutaj także mamy do czynienia z zobowiązaniem długoterminowym, na znaczne kwoty, różnica jest jednak w tym, że przeznaczony jest on dla osób, które w opinii banku mogą być ryzykownym klientem. Kredyt pod hipotekę to zobowiązanie pod zastaw nieruchomości (kredyt-pod-hipoteke.pl), to znaczy, że bank udzielając kredytu, wycenia mieszkanie czy dom i na tej podstawie, informuje nas, ile może dać pieniędzy. Klient jest także zobowiązany do poręczenia całym swoim majątkiem, zarówno tym obecnym, jak i przyszłym, że będzie w stanie spłacić zadłużenie. Kredyt hipoteczny pod zastaw pełni więc dwojaką rolę – jest zabezpieczeniem dla banku, a także formą zwiększenia swojej zdolności kredytowej.

Kredyt hipoteczny a kredyt pod hipotekę

Jak więc widać, oba pojęcia dotyczą tak naprawdę tego samego produktu finansowego i jedyną między nimi różnicą jest to, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się sam klient. Bank stawia pewne warunki – wymaga wkładu własnego i odpowiedniej zdolności kredytowej, jeżeli nie ma z tym problemów, kredytobiorca otrzymuje pieniądze bez większych kłopotów. Jeżeli z kolei pojawia się przeszkoda w postaci wątpliwości do wiarygodności klienta, a także niedostateczna kwota wkładu własnego, wówczas dodatkowo można zdecydować się na założenie hipoteki pod kupowaną nieruchomość, tym samym dając ją w zastaw. Zostaje ona wyceniona i na tej podstawie określana jest wysokość kwoty kredytu możliwa do uzyskania.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Po pierwsze potrzebne będzie przedstawienie wniosku, wraz z dokumentami potwierdzającymi naszą tożsamość oraz zdolność kredytową. Poza tym należy także złożyć papiery dotyczące kupowanej nieruchomości. W przypadku kredytu pod hipotekę, konieczne będzie złożenie dodatkowo wpisu do księgi wieczystej i tutaj również jest wymóg przekazania dokumentów związanych z nieruchomością, w celu udowodnienia prawa do niej. Rzeczoznawca majątkowy wykonuje wycenę i informacje te potem trafiają do banku. Na samym końcu nie pozostaje nic innego jak czekać na decyzję i otrzymanie pieniędzy. Rzecz jasna, zanim zdecydujemy się na wzięcie takiego zobowiązania, dokładnie sprawdźmy warunki przyznania, a także wszystkie parametry kredytu, wraz z kosztami, jakie się poniesie z jego tytułu.