Potrzebujesz zastrzyku dodatkowej gotówki? Chcesz wyremontować mieszkanie, kupić upragniony samochód albo wyjechać na egzotyczne wakacje, ale nie masz w kieszeni wystarczającej ilości gotówki? W takiej sytuacji – jeśli już spotkałeś się z odmową pożyczki od znajomych i rodziny – zazwyczaj myślisz o zwróceniu się do banku o udzielenie kredytu. Jednak same chęci nie wystarczą, aby wsparcie finansowe zostało ci przyznane. Każdy bank, niezależnie od kwoty pożądanego kredytu, sprawdzi najpierw twoją zdolność kredytową. Jeśli wypadnie ona wiarygodnie w oczach banku – pożyczka jest twoja. Warto więc zorientować się, czym jest zdolność kredytowa, jeszcze zanim udasz się do instytucji finansowej.
Czym jest zdolność kredytowa?
Najprościej rzecz ujmując, zdolność kredytowa to realna zdolność kredytobiorcy (czyli ciebie) do spłacenia kwoty pożyczki bankowej w określonym terminie. Przez kwotę kredytu rozumie się całą sumę zobowiązania wraz z naliczanymi przez bank odsetkami. Dzięki dokonaniu oceny twojej zdolności kredytowej instytucja finansowa upewnia się, że będziesz w stanie oddać pożyczone pieniądze na czas (spłacając regularnie raty) i jej interes nie będzie stratny. Im lepiej oceniona twoja zdolność, tym bardziej korzystne warunki oraz wysokość kredytu możesz uzyskać. Każdy bank opiniuje predyspozycje do spłacenia pożyczki samodzielnie, posiadając indywidualnie określone przeliczniki zdolności kredytowej zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorstw i innych podmiotów.
Analiza kredytowa – jakościowy i ilościowy opis twojej zdolności kredytowej
W jaki sposób banki oceniają poziom zdolności kredytowej? Dlaczego niektórym udziela niespodziewanie wysokiej pożyczki, a innym całkowicie odmawia przyznania kredytu? Każda instytucja, przed wydaniem werdyktu w kwestii twojej prośby o wsparcie finansowe, dokonuje starannej analizy kredytowej. Służy ona do oszacowania nie tylko zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, ale również do oceny poziomu ryzyka kredytowego, na jakie będzie musiał narazić się bank udzielający pożyczki kredytowej. Jak można łatwo wywnioskować, najlepsza sytuacja dla obu stron jest wtedy, kiedy zdolność kredytowa oceniona zostanie wysoko, jak najbardziej minimalizując ryzyko ponoszone przez bank. Analiza kredytowa składa się z dwóch poziomów: jakościowego oraz ilościowego.
Analiza ilościowa
Na ocenę zdolności kredytowej najbardziej wpływa analiza ilościowa. Na podstawie bilansu naszych przychodów i wydatków bank sprawdza, czy posiadamy miesięczną nadwyżkę pieniędzy na regularne spłacanie rat. Elementy ilościowej analizy kredytowej to: wysokość dochodów i rodzaj zatrudnienia, miesięczne koszty utrzymania oraz stan bieżącego zadłużenia. Decydująca w kwestii wysokości otrzymanego kredytu jest wysokość zarobków oraz stałe, legalne zatrudnienie.
Analiza jakościowa
Ilościową analizę kredytową uzupełnia analiza jakościowa. Opiera się ona na takich danych, jak wiek, wykształcenie, zawód, stan cywilny, warunki mieszkaniowe, liczba osób pozostająca na utrzymaniu kredytobiorcy i historia kredytowa. Najważniejsza dla banku jest ta ostatnia – dotychczasowa historia kredytowa buduje twoją wiarygodność. Jeśli do tej pory terminowo spłacałeś swoje zobowiązania, mówi się o tzw. pozytywnej historii kredytowej. Dzięki niej w oczach banku stajesz się osobą godną zaufania, której udzielenie kredytu nie zwiększa ryzyka kredytowego instytucji finansowej.
Zdolność kredytowa – czy dostanę kredyt?
Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie istnieje konkretna wysokość dochodów czy nadwyżki pieniężnej, która z góry gwarantuje przyznanie pożądanej sumy pożyczki kredytowej. Wszystko zależy od oceny indywidualnej sytuacji klienta. Jeśli jednak masz zamiar udać się do banku z prośbą o kredyt gotówkowy na dowolny cel, warto wcześniej wstępnie oszacować swoją wiarygodność. W tym celu możesz użyć darmowych internetowych kalkulatorów zdolności kredytowej lub skorzystać z danych Raportu BIK. To, co możesz robić już od dzisiaj, by zwiększać swoją zdolność kredytową na przyszłość, to budowanie pozytywnej historii kredytowej. Pamiętaj: wiarygodność to zawsze klucz do uzyskania korzystnego kredytu!
Chcesz dostać kredyt?n Wejdź na https://dfinance.pl/ i znajdź najniższe raty!