Komu potrzebne jest konto wielowalutowe

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pieniądze w innych walutach wpłacać na normalne konto osobiste. Pieniądze te zostaną przetransferowane na złotówki po kursie banku. I czasami taka opcja jest o wiele tańsza, ale bardzo często potrzebne jest konto wielowalutowe. W jakich sytuacjach najlepiej będzie je założyć?

Konto wielowalutowe a konto w złotówkach

Konta osobiste to z reguły konta prowadzone w złotówkach. Oznacza to, że wszystkie środki, które przychodzą na twoje konto, są na nim księgowane w złotówkach. Jeśli za granicą wypłacasz z tego konta pieniądze w innej walucie, są one wymieniane po kursie banku. Jeśli dostajesz przelew w innej walucie, od razu zostanie ona wymieniona na złotówki i w takiej formie pojawia się na twoim koncie.

Takie rozwiązanie jest oczywiście płatne. Niewiele banków w ramach standardowych darmowych kont pozwala na darmowe wypłacanie z bankomatów na terenie Unii Europejskiej czy świata. Za transfer pieniędzy w innej walucie także zostaje pobrana opłata. Czasami może wynosić powyżej 10 zł! Na koncie walutowym możesz trzymać pieniądze w różnych walutach, bez konieczności ich wymieniania. Do tego konta służy karta wielowalutowa, która pozwala na obsługę płatności w wielu walutach. Dla kogo takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Konto wielowalutowe dla podróżujących

Oczywiście na pierwszym miejscu są osoby, które kochają podróże i lubią jeździć po całym świecie bez konieczności wymieniania pieniędzy i zastanawiania się nad kursem. Konto wielowalutowe pozwala na wymianę pieniędzy w kantorach na najlepszych warunkach. Dzięki temu nie musisz mieć przy sobie całej gotówki, możesz wpłacić ją na konto i swobodnie korzystać z karty. Konto wielowalutowe to rozwiązanie dla obieżyświatów, którzy nie będą spędzać czasu wyłącznie w jednym państwie i chcą jechać poza granice Unii Europejskiej.

Konto wielowalutowe dla zarabiających w innych walutach

To także świetne rozwiązanie dla osób, które zarabiają w innych walutach. Kurs bankowy jest najczęściej, no cóż, niezbyt korzystny. Na dodatek te opłaty za wymiany pieniędzy. Konto wielowalutowe pozwala na trzymanie waluty, w której zarabiasz, byś mógł wymienić ją w najkorzystniejszym momencie, na najlepszych warunkach.

Konto wielowalutowe dla właścicieli kredytów walutowych

Konto wielowalutowe przydaje się osobom, które korzystają z kredytów walutowych. Jest to o wiele mniej powszechne niż jeszcze kilka lat temu i liczba „frankowiczów” spada, jednak to dość często spotykane. Właścicielom kredytów walutowych najczęściej opłaca się wymienić złotówki na inną walutę w innym miejscu, wpłacić na konto i w taki sposób spłacać kredyt. Transfer złotówek z konta osobistego bywa mniej korzystny, a w przypadku dużego kredytu może to być nie lada oszczędność.

Konto wielowalutowe dla miłośników zakupów

Uwielbiasz robić zakupy na zagranicznych serwisach aukcyjnych? A może jesteś fanem tanich akcesoriów? W takim wypadku na pewno przyda ci się konto walutowe, dzięki któremu płatności są tańsze i o wiele wygodniejsze.