Zdolność kredytowa jest miarą możliwości wnioskodawcy do spłacania kredytu w terminie. Jest to termin obwarowany wieloma różnymi kryteriami, weryfikowany oddzielnie u każdej osoby wnioskującej o kredyt bankowy, nieco mniej restrykcyjnie u osób ubiegających się o pożyczkę pozabankową. To, czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę, ocenia bank na podstawie swoich mniej lub bardziej wyśrubowanych kryteriów – z reguły dla każdej instytucji są one nieco inne. To dlatego w jednym banku dostaniemy kredyt, a w innym nie.
Dlaczego zdolność kredytowa się zmienia?
Dziś jesteśmy studentami na utrzymaniu rodziców, a jutro już niezależnymi singlami pracującymi w korporacji, zarabiającymi powyżej średniej krajowej na umowie o pracę na czas nieokreślony. Ale ta sytuacja też nie trwa w nieskończoność – z czasem bierzemy ślub i stajemy się głowami rodziny, które mają wciąż to samo wynagrodzenie, ale za to dużo większe zobowiązania finansowe, i już budżet może się nie domykać. Jeśli jednak współmałżonkowi uda się znaleźć dobrą pracę i wspólnie posiada się dobra takie jak własne mieszkanie, samochód czy działka, znów sytuacja finansowa rodziny wygląda nieco inaczej. Jak sprawdzić zdolność kredytową? Lepszym pytaniem byłoby – kiedy? Zwykle ludzie robią to, gdy bardzo marzy im się większa gotówka na zakup wymarzonego domu lub samochodu, i wtedy trzeba zacząć się rozglądać za kredytem. Niestety, to może być nieco zbyt późno, bo banki biorą pod uwagę między innymi historię kredytową.
Historia kredytowa – jak ją budować?
Aby być wiarygodnym kredytobiorcą dla banku, trzeba udokumentować, że ma się wysokie zarobki, jak najniższe zobowiązania, nie jest się związanym innymi kredytami czy ratami, ale za to w przeszłości się było, i spłacało się sumiennie raty. Historia kredytowa to wszelkie nasze kwestie związane z kredytami, w których uwzględnia się nawet to, że raz spóźniliśmy się ze spłatą raty o trzy dni. Dlatego właśnie terminowość w spłacaniu jest tak ważną kwestią i należy jej przestrzegać. Historię buduje się po prostu poprzez pożyczanie. Jeśli zatem planuje się kiedyś, w odległej przyszłości, zaciągnąć kredyt na budowę domu, lepiej już teraz wziąć kartę kredytową czy samochód na raty i sumiennie to spłacać – wyjdzie to kredytobiorcy na dobre!
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa zdolności kredytowej nierówna – każdy ma ją nieco inną i z różnego powodu lepszą lub gorszą. Dlatego warto brać pożyczki i kredyty, dbać o historię i czasem sprawdzić swoją zdolność. Jak sprawdzić zdolność kredytową? Można to zrobić, na przykład składając raz na rok czy dwa lata wniosek o kredyt na mieszkanie w banku. Można także zbadać swoją zdolność w sposób niezobowiązujący, niezapisujący się w historii BIK, czyli korzystając z wyszukiwarek ofert kredytowych na darmowych stronach. Tym sposobem bez wychodzenia z domu można sprawdzić, czy ma się tę zdolność. Można także pokusić się o samodzielne policzenie zdolności, biorąc pod uwagę kryteria, na które patrzą banki. Dobrym pomysłem jest również udanie się do doradcy kredytowego – jego usługi są bezpłatne, gdyż płaci mu bank za polecanie klientów!