Jak wybrać program do fakturowania

Program do fakturowania to niezbędne narzędzie w arsenale każdej firmy. Wielu przedsiębiorców ma jednak spory problem w wyborze konkretnego programu do fakturowania. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym przedstawimy 6 najważniejszych cech dobrego programu do fakturowania. Te informacje z pewnością pomogą Ci w wyborze konkretnego narzędzia.

Prosta obsługa

Niezależnie od funkcji i przeznaczenia danego programu komputerowego, kluczową cechą dla użytkownika jest prosta obsługa. Podobnie jest w przypadku programów do fakturowania. Intuicyjna nawigacja to element, który znacznie przyspiesza pracę z programem. Czytelny układ oraz odpowiedni dobór kolorów to elementy, które mają ogromny wpływ na wygodę użytkowania. Szczególnie w przypadku, jeśli użytkownik musi korzystać z narzędzia przez kilka godzin w ciągu dnia. Intuicyjność pozwala znaleźć potrzebną funkcję bez konieczności czytania instrukcji i oglądania filmów instruktażowych.

Różne typy dokumentów

Większość osób kojarzy program do fakturowania z wystawianiem faktur VAT. Narzędzie musi jednak pozwalać na wystawianie także innych dokumentów. Zaliczamy do nich fakturę korygującą, zaliczkową, proformę, paragon, rachunek czy fakturę VAT-MARŻA.

Profesjonalny program do faktur powinien dawać możliwość wystawiania faktur w różnych językach i walutach. To sprawi, że Twoja firma będzie w pełni przystosowana do międzynarodowych standardów. Dzięki temu realizacja transakcji i rozliczenia z zagranicznymi kontrahentami przestaną wywoływać u Ciebie ból głowy.

Personalizacja dokumentów

Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że personalizacja dokumentów to tylko szczegół. Okazuje się jednak, że spójny wizerunek firmy to w dzisiejszych czasach podstawa. Możliwość definiowania wyglądu faktur pozwala Ci skorzystać z gotowego wzoru, a także wstawić na dokumencie firmowe logo, pieczątkę lub dodatkowy tekst. Bardzo pomocna może okazać się także opcja wprowadzenia własnej numeracji dokumentów.

Integracja z innymi aplikacjami

Większość przedsiębiorców pracuje na kilku programach, które wymagają integracji z narzędziem do fakturowania. Prostym przykładem może być połączenie programu do faktur ze sklepem internetowym lub zewnętrzną platformą sprzedażową. Wygodny import i eksport danych może znacznie zoptymalizować pracę, a tym samym przełożyć się na obniżenie kosztów działalności.

Mobilność programu do fakturowania

Uniwersalne narzędzie do fakturowania powinno obsłużyć zarówno małe, średnie, jak i duże firmy. Dlatego tak ważne jest, aby program działał nie tylko lokalnie, ale także umożliwiał dostęp z urządzeń mobilnych. W przypadku rozbudowanych działów fakturowania logiczne wydaje się połączenie za pomocą zdalnego lub lokalnego serwera. Nowoczesny program do fakturowania musi udostępniać taką opcję.

Bezpieczeństwo danych

Kluczem do sprawnego funkcjonowania Twojej firmy może okazać się bezpieczeństwo danych. Program do faktur musi mieć funkcję wykonywania kopii bezpieczeństwa. Równie ważna jest możliwość generowania statystyk i raportów dotyczących zakupów, sprzedaży oraz płatności.

Wiesz już, jak powinien w teorii wyglądać idealny program do fakturowania. Wyboru powinieneś jednak dokonać dopiero po sprawdzeniu konkretnego narzędzia. Dlatego warto zajrzeć na stronę rafsoft.net i przetestować wersję demonstracyjną programu do fakturowania. To powinno ostatecznie przekonać Cię co do zasadności wyboru właśnie tego narzędzia.