Jak opanować ortografię

Każdy z nas posiada ulubiony przedmiot z czasów szkolnych. Niektórzy zdecydowanie woleli rozwiązywać zadania z matematyki, inni uwielbiali chemiczne eksperymenty lub uprawianie sportów grupowych. Jednak to język polski jest jednym z podstawowych przedmiotów, którego uczymy się w szkole od pierwszej klasy. Oprócz czytania i omawiania lektur, dzieci poznają na lekcjach gramatykę i reguły, które muszą opanować, aby posługiwać się językiem poprawnie. Metod nauczania jest wiele, a obecnie mamy wokół siebie coraz więcej możliwości, aby uczynić lekcje przyjemnymi i ciekawymi dla dzieci.

Niestety ortografia wciąż sprawia trudności wielu uczniom. Dzieje się tak, ponieważ zasady pisowni w języku polskim są skomplikowane i często niejasne dla dzieci. Nie należy jednak przekreślać możliwości sukcesu już na samym starcie edukacji. Kluczem może okazać się częste powtarzanie reguł i regularne ćwiczenie pisania. Nauka poprzez zabawę zdecydowanie ułatwi przyswajanie zasad i wyjątków, a może nawet odczaruje gramatykę, która często kojarzy się z nudą i trudnościami. Idealnie nadają się do tego celu wierszyki, zabawne opowiadania, a także dyktanda o różnorodnej, ciekawej tematyce, które zachęcają uczniów do sprawdzania swoich możliwości i poprawiania błędów.

Choć niekiedy dyktowane opowiadania kojarzą nam się z koszmarem z dzieciństwa, należy pamiętać, że to sposób ich przeprowadzania oraz sprawdzania wpływa na atmosferę i emocje dziecka. Idealnym rozwiązaniem są testy dostępne w internecie, do których dostęp mają opiekunowie z każdego dogodnego im miejsca.

Przeprowadzanie ich jest proste i przyjemne, a robić to mogą zarówno nauczyciele w klasie, jak i rodzice w warunkach domowych. Dzięki temu uczniowie szybciej opanują nowe zasady, a błędy staną się coraz rzadsze. Szczególnie istotne jest utrwalanie ortografii w pierwszych latach szkoły podstawowej. Dopasuj poziom trudności do wieku dziecka i zmieńcie naukę w przyjemną zabawę. Gramatyka naprawdę nie musi być trudną i mozolną nauką. Sprawdź dyktando klasa 6!