Coraz częściej słyszymy o cyberatakach. Zagrożone są nimi nie tylko firmy i ich systemy, osoby prywatne, ale również właściciele stron internetowych. Tymczasem w łatwy sposób można ograniczyć zagrożenie.
Włamania na strony internetowe, a nawet przejmowanie nad nimi kontroli, nie należą wcale dziś do rzadkości. To duży kłopot dla administratorów witryn internetowych i właścicieli serwisów www. Podpowiadamy, jakie działania warto podjąć, żeby zabezpieczyć swoją stronę internetową.
Certyfikat SSL
Na początek warto zaopatrzyć się w certyfikat SSL i to jeszcze przed udostępnieniem strony internetowej użytkownikom. Taki certyfikat szyfruje przesyłanie danych między przeglądarką użytkownika a serwerem, na którym działa witryna. Dzięki certyfikatowi SSL można uniknąć kradzieży wrażliwych danych.
Gdzie znaleźć certyfikat SSL? Oferują go renomowani dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Wystarczy wejść na stronę WWW takiego dostawcy, wybrać odpowiedni typ certyfikatu i już można instalować go w naszej witrynie.
Aktualizowanie oprogramowania
Nie można zapominać o tym, żeby oprogramowanie, z którego korzystamy, było zawsze aktualne. Dotyczy to szczególnie CMS-u, na którym oparta jest nasza strona internetowa. Aktualne powinny być także różne dodatki do strony (np. wtyczki). Najlepiej ustawić opcję automatycznego aktualizowania. Wtedy nie trzeba będzie się martwić, że zapomnimy o sprawdzeniu dostępnych aktualizacji.
Używanie oprogramowania antywirusowego
Bezpieczeństwo strony internetowej zwiększa także używanie dobrego programu antywirusowego. Taki program również powinien być zawsze aktualny. Aplikacją antywirusową należy regularnie skanować komputer, który wykorzystujemy do logowania się do naszej witryny. Należy pamiętać, że może ona zostać zainfekowana złośliwym oprogramowaniem, które przejdzie z naszego komputera.
Kopia zapasowa
Rozsądnym rozwiązaniem jest także regularne wykonywanie kopii zapasowej plików strony (backup). Najlepiej taką kopię robić codziennie. W ten sposób nie dość, że zabezpieczymy się przed ewentualnymi awariami w działaniu witryny, to jeszcze będziemy mieli niezainfekowane pliki w przypadku cyberataku. Wykonywanie kopii warto także zautomatyzować, tak jak w przypadku aktualizacji oprogramowania. Niektórzy usługodawcy oferują na przykład hosting z automatycznym backupem, a do tego ochronę przed atakami DDoS.
Mocne hasła
Częstym błędem administratorów witryn jest ustawianie łatwych i oczywistych haseł. Takie zabezpieczenie nie jest żadnym problemem dla cyberprzestępców. Dysponują oni specjalnymi programami, które szybko złamią hasło. Czy jesteśmy zatem bezbronni? Niekoniecznie. Niebezpieczeństwo można ograniczyć stosując mocne hasła. To nieoczywiste kombinacje liter i cyfr, a do tego jak najdłuższe. Oczywiście nie jest łatwo wymyślić takie hasło, ale można skorzystać ze specjalnych generatorów, które są do znalezienia w internecie.
Skuteczny atak na witrynę internetową to duży kłopot dla jej właściciela, ale i zagrożenie dla użytkowników takiej strony www. Tym bardziej warto dołożyć wszelkich starań, żeby ograniczyć niebezpieczeństwo.