Dlaczego lina kotwicząca jest tak ważnym zabezpieczeniem?

0
957

Praca w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach wymaga przede wszystkim zabezpieczenia życia ludzkiego. Do tego celu wykorzystywać można różne sposoby, jednym z nich jest użycie liny kotwiczącej. Zwana jest czasami również liną lub linią życia. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy w jaki sposób może ona uratować życie i zdrowie pracownika. Dowiemy się także jak należy jej używać zgodnie z przeznaczeniem.

Pracownik na uwięzi

By wykorzystać linę życia w odpowiedni sposób, należy przede wszystkim zważyć na to gdzie wykonywane są prace. Lina kotwicząca może być bowiem używana jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z płaską powierzchnią, po której porusza się pracownik. Nosi on specjalny pas, który posiada zaczep umożliwiający doczepienie liny. Następnie może on wejść w niebezpieczne miejsce, np. tam gdzie znajdują się szkodliwe gazy i istnieje zagrożenie utratą przytomności. Gdyby doszło do takiej sytuacji i osoba zabezpieczona upadnie, można natychmiast wyciągnąć ją z tarapatów po prostu pociągając linę. Zwykle wykorzystuje się do tego celu kilka osób, by jak najszybciej wyciągnąć poszkodowanego pracownika. W ten właśnie sposób lina kotwicząca może uratować życie osobie, która musiała wykonać jakieś prace w niebezpiecznym otoczeniu.

Miejsce wykorzystania

Ponieważ lina życia przeznaczona jest do używania nawet w sytuacjach ekstremalnych, bardzo często korzysta z niej straż pożarna. Dzięki temu nie ma ryzyka, że jeden ze strażaków wchodzący na teren pełen dymu i ognia straci przytomność, co spowoduje jego zgon. Lina kotwicząca umożliwia wyciągnięcie go z opresji, by ryzykowania życiem innych osób, które inaczej musiałyby wejść na obszar ogromnego niebezpieczeństwa. Wykorzystuje się ją także w przemyśle, tam gdzie do czynienia mamy z trującymi gazami i dojdzie do jakiejś awarii, przez co dane pomieszczenie zostanie napełnione gazem bądź dymem. Wtedy wysyła się na miejsce pracownika, który jest zabezpieczony liną życia i można go w każdej chwili wyciągnąć. Należy przy tym zapamiętać, że korzystanie z liny kotwiczącej jest możliwe tylko i wyłącznie na płaskiej powierzchni. Osoba zabezpieczona nie może więc przemieszczać się w pionie, wchodząc na inne piętra.

Dowiedzieliśmy się właśnie do czego stosowana jest lina kotwicząca. Jest ona bardzo prostym, a jednocześnie niesamowicie skutecznym rozwiązaniem, które może uratować ludzkie życie i zdrowie. Wykorzystuje się ją powszechnie w straży pożarnej, a także w różnych przedsiębiorstwach, które pracują z niebezpiecznymi substancjami.