W Polsce każdy kierowca musi obowiązkowo wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia pokrycie szkód wyrządzonych przez kierowcę. Jej koszt jest jednak zależny od bardzo wielu czynników, do których zaliczają się nie tylko posiadane zniżki za bezszkodową jazdę. Sprawdź, od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie OC.
Wiek i doświadczenie właściciela samochodu
Jednym z najważniejszych czynników, które są brane podczas wyliczania ceny rocznej polisy, jest wiek kierowcy. Najwyższą kwotę do zapłaty kalkulator ubezpieczeń OC pokaże w przypadku najmłodszych właścicieli samochodu, którzy nie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i na dodatek są kojarzeni z brawurową jazdą.
Stawka spada już mniej więcej po osiągnięciu 26. roku życia, a na najkorzystniejsze warunki mogą liczyć osoby po czterdziestce i seniorzy. Co ciekawe, na koszt ubezpieczenia mogą mieć również wpływ informacje dotyczące np. stanu cywilnego, czy posiadania dzieci. Kierowcy będący rodzicami zazwyczaj płacą mniej, ponieważ przeważnie preferują spokojniejszy i przez to bezpieczniejszy styl jazdy.
Miejsce zamieszkania
Wielu kierowców zastanawia się, dlaczego dla ubezpieczyciela tak istotne jest miejsce zamieszkania klienta. Dla firmy ubezpieczeniowej jest to cenna informacja, ponieważ bardzo dużo mówi o ryzyku powstania szkód. W związku z tym najwięcej za polisę OC płacą mieszkańcy dużych miast, w których bardzo łatwo o stłuczkę, zarysowanie karoserii lub wypadek. Firmy biorą pod uwagę m.in. statystyki wypadkowe i natężenie ruchu.
Mniej natomiast zapłacą mieszkańcy mniejszych miejscowości, gdzie ryzyko wystąpienia szkody jest dużo mniejsze. Kalkulator w serwisie Wygodnie.pl może pokazać nieco wyższą stawkę dla osób, których samochód jest parkowany w nocy na ulicy, czy też może kierowca ma dostęp do garażu.
Rocznik i rodzaj pojazdu
W pierwszej kolejności firma ubezpieczeniowa zwraca zazwyczaj uwagę na pojemność silnika. Najmniej zapłacą właściciele aut o pojemności silnika 1.0., a najwyższy koszt ubezpieczenia poniosą kierowcy samochodów o największej pojemności silnika. Na wysokość polisy bardzo istotny wpływ ma także wiek pojazdu. Dla ubezpieczalni starsze samochody są bardziej narażone na wystąpienie awarii, co znacząco obniża ich poziom bezpieczeństwa.
Podobna zasada dotyczy przebiegu pojazdu, który jest powiązany ze stanem technicznym i podatnością na uszkodzenia. Firmy biorą pod uwagę nawet statystyki dotyczące tego, które marki samochodów najczęściej biorą udział w wypadkach drogowych. Za polisę OC zapłacą więcej także fani tuningu i pojazdów z dużymi silnikami, którzy są kojarzeni z dość szybką, niebezpieczną jazdą.