Tanie, ekologiczne i czyste ogrzewanie

0
861

Koszty ogrzewania stanowią niebagatelną część rocznego budżetu w każdym gospodarstwie, które samodzielnie rozwiązuje problem dostarczania ciepła. Sezon grzewczy zazwyczaj rozpoczyna się już wczesną jesienią i w zależności od warunków pogodowych trwa do przełomu wiosny i lata. Tych kilka miesięcy potrafi w istotny sposób zaważyć na całkowitych kosztach utrzymania domu, zrozumiałe są więc próby szukania oszczędności. Przyjrzyjmy się możliwościom oferowanym przez współczesny rynek.

Szybki przegląd tradycyjnych paliw

Nie będziemy skupiać się na systemach wykorzystujących pompy ciepła i instalacjach fotowoltaicznych. Pominiemy również kotły gazowe. Dlaczego? W przypadku dwóch pierwszych metod koszt instalacji jest ściśle uzależniony od indywidualnych warunków i położenia geograficznego, nie jest też możliwe obliczenie kosztów amortyzacji i utrzymania systemu w odpowiedniej kondycji technicznej. Warto jednak zaznaczyć, że w zależności od zastosowanych rozwiązań będą to kwoty wysokie lub bardzo wysokie. 

Mówiąc o gazie, trudno jednocześnie poruszać kwestie oszczędności. Cena paliwa jest w tym wypadku narzucona odgórnie, dodatkowo dochodzą niemałe koszty abonamentowe, które należy uiszczać nawet wtedy, kiedy z gazu nie korzystamy.

Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na archaiczne metody grzewcze? Jeszcze kilka lat temu największą popularnością cieszyło się ogrzewanie domów węglem i koksem. Sprzedawane na tony paliwo miało wprawdzie wysoką wydajność kaloryczną, jednak sposób jego przechowywania i samo użytkowanie należały do zajęć brudnych i uciążliwych. Charakterystyczny czarny pył wdzierał się wszędzie i niechętnie poddawał zabiegom czyszczącym. Zamówienie kilku ton opału wiązało się z dużym jednorazowym wydatkiem, przywożenie mniejszych partii generowało dodatkowe koszty transportowe. Wreszcie sam sposób palenia – tradycyjne kotły wymagały stałej kontroli procesu spalania oraz  uzupełniania paliwa co kilka godzin. Podsumowując – było ciepło, ale też niewygodnie, brudno i drogo.

Atrakcyjne alternatywy

Nie musimy rezygnować z zalet oferowanych przez węgiel, dziś możemy paliwo to użytkować w znacznie wygodniejszy sposób. Dostępny na rynku ekogroszek łączy wszystkie zalety tradycyjnego węgla z możliwością czystego przechowywania i wygodnego spalania w nowoczesnych kotłach. Piece wyposażone w automatyczne podajniki doskonale minimalizują udział użytkownika w procesie spalania – w praktyce ogranicza się on jedynie do sporadycznych czynności serwisowych oraz okresowego uzupełniania węgla w podajniku. Ekogroszek możemy kupić w postaci workowanej, co umożliwia łatwy i tani transport, pozwala też na wyeliminowanie tumanów pyłu w miejscu przechowywania.

Alternatywę dla ekogroszku stanowi pellet. Jest to paliwo jeszcze bardziej ekologiczne, a przy tym równie łatwe w codziennej obsłudze, która w praktyce jest zbliżona do przedstawionych już kotłów z podajnikiem. Pellet produkowany jest z surowców organicznych – głównie drewna i pozostałości po produkcji rolnej. Zastosowanie nowoczesnych technologii gwarantuje wysoką kaloryczność, a więc także opłacalność tej formy ogrzewania. Tu jednak, podobnie jak w przypadku ekogroszku, kluczowe znaczenie ma jakość produktu. Jeżeli podczas zakupu  będziemy się kierować renomą sprzedawcy i zweryfikujemy jego rzetelność, to możemy liczyć nie tylko na przyjemne ciepłe, ale też znaczne oszczędności.