Wprowadzenie ustawy antyspreadowej pozwoliło każdemu kredytobiorcy posiadającemu kredyt w obcej walucie na możliwość spłaty rat bez przewalutowania ich w banku na złotówki, co nierzadko odbywało się po kursie znacząco odbiegającego od rynkowego. Obecnie wiele kantorów internetowych ułatwia swoim klientom przeprowadzenie całego tego procesu, poprzez możliwość skorzystania z wygodnych wymian walutowych online. W ten sposób przelew zrealizowany z portfela walutowego w e-kantorze trafia na konto walutowe banku, w którym zaciągnięty został kredyt.

Ile można zaoszczędzić w e-kantorze?

Wszyscy posiadacze kredytów w obcej walucie są świadomi, że zakupienie jej po odpowiednim kursie może być bardzo opłacalne i przyczynić się do oszczędności przy spłacaniu rat. Zazwyczaj kursy walut w kantorach internetowych są o wiele bardziej atrakcyjne, niż ma to miejsce w przypadku banków. Dodatkowo dzięki możliwości aktualizowania kursu danej waluty na bieżąco, każdy użytkownik może dostatecznie często sprawdzać najbardziej opłacalną w danej chwili opcję wymiany. Nawet przy stosunkowo niewielkiej różnicy w cenie konkretnej waluty, oszczędność na spłacie jednej raty kredytu może sięgać dziesiątek lub setek złotych. Porównawcza lista e-kantorów dostępna jest na przykład w serwisie https://kantorbox.pl.

Ustawa antyspreadowa

W 2011 roku w życie weszła tzw. ustawa antyspreadowa, która daje kredytobiorcy prawo do spłaty zobowiązań kredytowych w walucie, która została wykorzystana do zaciągnięcia danej pożyczki. Dzięki temu walutę do spłaty rat kupować można w najbardziej dogodnym momencie, po cenie znacznie niższej od kursu ustalonego przez bank. Aby uzyskać taką możliwość, należy udać się do placówki banku będącego kredytodawcą i poprosić o możliwość dokonywania spłaty w taki sposób. Bank nie ma prawa odmówić kredytobiorcy lub obciążać go z tego powodu żadnymi dodatkowymi kosztami. Aktualne wysokości spreadu w poszczególnych bankach sprawdzić można w serwisie https://spred.pl, gdzie znajduje się również lista e-kantorów.