Spawanie i montaż rurociągów przemysłowych

0
545

Systemy rurociągów przemysłowych przeznaczone są do transportu alkaliów, kwasów, substancji sypkich lub gazowych, ścieków przemysłowych i innych specyficznych mediów w przemyśle chemicznym, spożywczym, rafinacji ropy naftowej, tekstylnym, farmaceutycznym i innych. Często systemy te pracują w wyższych lub niższych temperaturach i ciśnieniach. Rury przemysłowe https://www.eurospaw.com.pl/oferta/instalacje-technologiczne-rurociagow-przesylowych-dla-przemyslu muszą więc spełniać wymagania dotyczące składu chemicznego, zakresu temperatur, warunków pracy i innych parametrów. Pomaga w tym właściwy dobór materiałów i wysokiej jakości montaż.

Elementy rurociągów należy dobrać zgodnie z przeznaczeniem instalacji:

  • Rurociągi te wykonane są z rur polietylenowych i polipropylenowych, a ich montaż odbywa się zgodnie z obowiązującymi wymogami sanitarno-higienicznymi.
  • Odporność chemiczna. W większości przypadków tego typu rurociągi tworzone są z rur standardowych wykonanych z polietylenu lub polipropylenu. Czasami jednak wybierane są materiały PVDF i ECTFE.
  • Rury do celów specjalnych są wykonane z materiałów specjalnych. W zależności od warunków pracy systemu mogą być ognioodporne, przewodzące prąd lub wykonane z innego rodzaju tworzywa sztucznego.

Metody instalacji rurociągów przemysłowych

Spawanie doczołowe

Ten typ instalacji wymaga profesjonalnej zgrzewarki. Jest on używany do podgrzewania i topienia końcówek odcinków rur procesowych. Podczas gdy tworzywo sztuczne jest w stanie lepkim, element grzejny jest usuwany ze strefy spawania, a powierzchnie są szczelnie łączone.

Aby zapewnić pewne połączenie, rury są łączone pod ciśnieniem, które jest utrzymywane przez cały okres chłodzenia. Ważne jest również, aby podczas wycofywania narzędzi nie dopuścić do przedostania się brudu lub pyłu na stopione powierzchnie, tak aby instalacja rurociągu była jak najbardziej bezpieczna. Praca ta wymaga dobrego wyszkolenia i praktycznego doświadczenia rzemieślnika.

Montaż za pomocą kształtek elektrooporowych

Złączki te są często stosowane do układania i naprawy sieci w miejscach trudno dostępnych i o ograniczonej przestrzeni, gdzie nie można zastosować spawarek. Montaż rurociągów technologicznych z wykorzystaniem kształtek wymaga starannego przygotowania łączonych powierzchni. Końce są skrobane na głębokość połowy gniazda.

Następnie powierzchnia rurociągu w obszarze instalacji jest odtłuszczana, aby zanieczyszczenia nie zmniejszały przyczepności materiałów. Następnie montowane jest okucie, a zgrzewarka jest zasilana energią elektryczną do jego osadzenia. Gniazda do spawania elektrycznego różnią się kształtem i średnicą.