Produkty z firm pozabankowych oferowane są w różnych formach, dzięki czemu każdy znajdzie opcję dla siebie najdogodniejszą. Konsumenci pożyczek online mają do wyboru produkty krótkoterminowe, jak również długoterminowe. Mogą zaciągnąć pożyczkę pod zastaw samochodu, sprawdzić jak działa odnawialna linia pożyczkowa lub zdecydować się na pożyczkę w miejscu zamieszkania. Jak więc działa pożyczka z obsługą domową i jakie są jej koszty?
Dobra rada na początek
Na przystankach autobusowych, słupach ogłoszeniowych czy w internecie spotkać można bardzo dużo pożyczkodawców oferujących spotkanie z rzekomym Doradcą. Często niestety firmy takie prowadzą pseudopożyczkową działalność i np. łamią prawo w zakresie wysokości naliczanych opłat lub wyłudzają dane osobowe, na które później zaciągają kredyty. Jeżeli już uzyskamy od nich pożyczkę to nierzadko, jako zabezpieczenie, wymagany jest zastaw w formie mieszkania czy innych wartościowych przedmiotów, a wysokość pożyczki jest nieadekwatna do wartości zastawu.
Aby nie paść ofiarą firmy, której sposoby działania są bezprawne, portal Zgasryzyko.pl doradza aby zastrzec swoje dane osobowe oraz dokonać wstępnej weryfikacji pożyczkodawcy. Taką weryfikację warto dokonać na stronie Rejestru Firm Pożyczkowych.
Wszystkie instytucje pożyczkowe mają obowiązek być rejestrowane jako spółki. Mają więc numer KRS. Jeżeli jest inaczej, wówczas całkiem możliwe, że firma ta prowadzi działalność pożyczkową bezprawnie. Warto skorzystać również z opinii zamieszczanych w internecie na temat danej firmy.
Ostatnią najważniejszą kwestią jest świadomość zasad jakie obowiązują pożyczkodawcę. Wszystkie zapisy umowy, które mają charakter klauzul abuzywnych, czyli zakazanych, nie wiążą prawnie konsumenta.
Czym jest pożyczka z obsługą domową?
Obsługa domowa jest jedną z form wyboru, otrzymania oraz spłaty pożyczki pozabankowej. Cały proces polega na przydzieleniu pożyczkobiorcy konsultanta, który pełni też rolę „opiekuna” pożyczki. Pracownik instytucji pożyczkowej jest w stałym kontakcie z pożyczkobiorcą przez cały okres trwania zobowiązania.
Do obowiązków konsultanta należy wizyta w miejscu zamieszkania klienta celem dopięcia wszelkich formalności, weryfikacji dokumentów, pomocy w wyborze odpowiedniej pożyczki.
Zgodnie z wolą klienta, konsultant może również dostarczyć pożyczkę w formie gotówki do domu. Po dopięciu wszystkich formalności oraz wypłaceniu pieniędzy, konsultant będzie zjawiał się w miejscu zamieszkania klienta celem odbioru należnych rat. Z tej opcji można również zrezygnować i regulować opłaty przelewami z konta osobistego.
Plusy pożyczki z obsługą domową
Niewątpliwie obsługa domowa dla części konsumentów może wydać się bardzo atrakcyjną opcją. Osoby starsze lub schorowane, które mieszkają na wsi, nie mają stałego dostępu do internetu, mają bardzo ograniczone możliwości na uzyskanie pożyczki. Obsługa domowa będzie więc dla nich bardzo wygodna.
Na pożyczkę taką przeważnie decydują się osoby, które mają zablokowane konto przez komornika. Nie mogą więc otrzymać na nie pieniędzy, ani wpłacić gotówki na poczet uregulowania raty.
Minusy takiego pożyczania
Bezwzględnym minusem pożyczki z konsultantem jest jej koszt. Instytucja pożyczkowa zatrudniająca pracowników pełniących obowiązki terenowego konsultanta ponosi wysokie koszty, bowiem poza wypłaceniem wynagrodzenia, musi zadbać również o dojazd pracownika do domu klienta. Za wszystko tak naprawdę płaci klient w opłatach dodatkowych do swojej pożyczki.
Koszty są nie małe, dlatego warto dokładnie porównać ceny takich pożyczek z pożyczkami tradycyjnymi. Przeważnie za pożyczkę z Doradcą zapłacimy nawet o 1/4 więcej niż za pożyczkę tradycyjną. Kolejnym minusem obsługi domowej jest regularna wizyta konsultanta w domu, co może być krępujące dla klienta z uwagi na dociekliwych sąsiadów.
Zdarza się, że raty muszą być spłacane co tydzień (choć przeważnie co miesiąc), co na dłuższą metę może stać się uciążliwe. Poza tym nie każdy może pozwolić sobie na spłatę rat w tak krótkich odstępach czasowych z uwagi na comiesięczny system rozliczeń z pracodawcą.