Pożyczki i kredyty

W dzisiejszych czasach wiele osób jest obciążonych kredytem lub pożyczką. Również spora ilość z nich nie jest do końca świadoma różnicy między pożyczką a kredytem. Możliwość zadłużenia ułatwia z pewnością fakt, że pożyczki przez Internet stają się coraz bardziej popularne.

Czym się różni pożyczka do kredytu?

Kredytu może udzielić tylko bank, czyli instytucja, która ma zazwyczaj w nazwie słowo „bank”. Bank działa na podstawie prawa bankowego, a więc o tym czy klient, ubiegający się o kredyt, go otrzyma decyduje wiele czynników, nazywanych zdolnością kredytową. Aby udzielić kredytu klientowi bank musi szczegółowo sprawdzić jego zdolność do spłaty zadłużenia. Inaczej jest w przypadku pożyczek.

Pożyczki może udzielić niemal każda instytucja finansowa pojawiająca się na rynku. Dodatkowo do otrzymania tzw. chwilówki wystarczy nam tylko dowód osobisty. Jednak odsetki, jakie będziemy musieli zapłacić od pożyczonej kwoty i całkowity koszt pożyczki mogą nas pogrążyć. Zagrożeniem finansowego zadłużenia są również pojawiające się w internecie portale umożliwiające wzięcie pożyczki. Jest to łatwe i nie wymaga wychodzenia z domu, a człowiek nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, co robi i jak poważne mogą być konsekwencje tego czynu w przypadku braku możliwości szybkiego spłacenia pożyczki. Oczywiście wspomnianą konsekwencją jest zadłużenie.

Jak wyjść z długów finansowych?

Na pewno nie warto spłacać pożyczki inną pożyczką. Natomiast należy się przede wszystkim skupić na spłacaniu rat regularnie. Można również wprowadzić stan hibernacji finansowej, który oznacza, że kupujemy tylko to, co jest niezbędne, a resztę przeznaczamy na spłatę długów. Dobrze jest również wszystkie dodatkowe pieniądze, takie jak premie w pracy, zwrot podatku i tym podobne, przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Musimy pamiętać, że naszym celem jest jak najszybsza spłata wszelkiego rodzaju pożyczek w celu zmniejszenia całkowitego kosztu pożyczki i uzyskania wolności finansowej. Oczywiście nie zawsze wyjście z długów jest proste, czasami trwa to długo, jednak zawsze jest możliwe.