Życie jest skomplikowane i przynosi różne niespodzianki. Czasem zaskakuje pozytywnie, innym razem negatywnie. Z pewnością niczym miłym nie jest konieczność zaciągnięcia pożyczki, szczególnie jeśli już ma się jedną. Ale czy to w ogóle możliwe? Czy można mieć dwie pożyczki jednocześnie? Dowiedz się już teraz.
Druga pożyczka? To możliwe
Jak pokazują statystyki, co drugi pełnoletni Polak nie dysponuje żadnymi oszczędnościami. Nie odkładamy pieniędzy, bo nie mamy z czego, a nasze wydatki są zbyt wysokie w stosunku do zarobków. Albo raczej odwrotnie – wynagrodzenia są wciąż za niskie, żeby większość społeczeństwa mogła sobie pozwolić na regularne oszczędzanie. W tej sytuacji każdy nagły i nieplanowany wydatek na większą kwotę okazuje się przeszkodą nie do przeskoczenia. Jak sobie radzimy? Bardzo często wspomagamy się pożyczką.
Sytuacja, w której spłacając jedną pożyczkę, potrzebujemy kolejnej, wcale nie należy do rzadkości. Dłuższa choroba, niespodziewany wyjazd, konieczność szybkiej naprawy samochodu – to tylko niektóre przypadki, kiedy sięgamy po drugą pożyczkę. Pojawia się jednak pytanie, czy banki i firmy pożyczkowe umożliwiają zaciągnięcie drugiego zobowiązania, podczas gdy wcześniejsze nie zostało spłacone? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe, ale tylko po spełnieniu określonych warunków.
Na jakich warunkach
Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, żeby uzyskać drugą pożyczkę, jest stabilna sytuacja finansowa. Niezależnie od tego, czy chcesz się zadłużyć w banku, czy firmie parabankowej, powinieneś dysponować na dochodami, które pozwalają na to, żeby bez dużego obciążenia dla domowego budżetu móc sumiennie i regularnie spłacać raty dwóch pożyczek jednocześnie. Pamiętaj, że każda instytucja, w której chcesz się zadłużyć, mniej lub bardziej dokładnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową.
Jeśli chcesz uzyskać drugą pożyczkę, musisz oczywiście mieć czyste konto w bazach kredytobiorców. Nie będzie z tym problemu, o ile wszystkie swoje dotychczasowe zobowiązania spłacałeś zgodnie z umowami, dotrzymując terminów. Inna sprawa, jeżeli w przeszłości miałeś kłopoty z terminowym spłacaniem pożyczki – wtedy Twoja negatywna historia kredytowa może sprawić, że pożyczka nie zostanie Ci udzielona. Pewnym rozwiązaniem może być pożyczka dla zadłużonych – pożyczki pozabankowe dla zadłużonych możesz sprawdzić tu.
Bank lub firma parabankowa z pewnością sprawdzi Twoją zdolność kredytową, ale najważniejsze jest to, żebyś Ty miał pewność, że poradzisz sobie ze spłatą kolejnej pożyczki. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, otrzymujesz regularne dochody i nie grozi Ci ich utrata, prawdopodobnie druga pożyczka Cię nie zrujnuje i zwrócisz ją zgodnie z umową. Jeżeli jednak ledwo wiążesz koniec z końcem i nie starcza Ci od pierwszego do pierwszego, druga pożyczka może się okazać nie rozwiązaniem problemów, lecz gwoździem do Twojej finansowej trumny. Dobrze przemyśl więc swój wybór i podejmij odpowiedzialną decyzję.
Innym rozwiązaniem są tzw. pożyczki pod zastaw, to rodzaj zobowiązania finansowego, który polega na zabezpieczeniu pożyczki czymś wartościowym, np.: samochodem, biżuterią czy sprzętem RTV bądź AGD. W praktyce wygląda to tak, że podpisujesz umowę z usługodawcą i zastawiasz np.: swój samochód, czyli oddajesz powiedzmy 51% własności pojazdu. Co oznacza, że w połowie przestajesz być właścicielem danej rzeczy. Po uregulowaniu wszystkich należności możesz w pełni odzyskać swoje dobra. Przy pożyczce pod zastaw należy bezwzględni pamiętać o tym, aby sprawdzić wcześniej wierzyciela, to znaczy nie wiązać się umową z osobami z ogłoszeń z tzw. słupa. Mogą być to nieuczciwi pożyczkodawcy, chcący wyłudzić nasze własności.