Planujesz kupić auto poleasingowe? Dowiedz się, jakie formalności należy wypełnić przed i po zakupie

Proces zakupu auta poleasingowego nie jest szczególnie skomplikowany, choć będziemy musieli załatwić nieco więcej formalności niż byłoby to konieczne w przypadku zakupu auta od osoby prywatnej. Aby proces nie przedłużał się, warto zawczasu zebrać wszelkie niezbędne dokumenty.

Przed zakupem auta poleasingowego

Auta poleasingowe może kupić każdy. Najlepszym miejscem do ich szukania są  portale aukcyjne, zwłaszcza te stworzone przez samych leasingodawców.

Pierwszą formalnością, jaką trzeba wypełnić przed dokonaniem zakupu, jest rejestracja w serwisie aukcyjnym. W formularzu rejestracyjnym podajmy zgodne z prawdą dane – ewentualny zbywca samochodu nie zrobi z nimi nic, co mogłoby nam zagrażać, a wszelkie rozbieżności mogą powodować problemy na dalszym etapie. Po zarejestrowaniu się możemy przejść do przeglądania ofert. Oczywiście zanim zdecydujemy się na wzięcie udziału w licytacji, możemy najpierw obejrzeć pojazd na placu. Po wygraniu aukcji należy uiścić żądaną kwotę. Szczegóły sposobu płatności zależą od konkretnej firmy i portalu, za pośrednictwem którego kupujemy auto, jednak procedura zawsze musi kończyć się podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

Przerejestrowanie aut poleasingowych

Gdy już jesteśmy właścicielem auta, musimy je przerejestrować. Będziemy w tym celu potrzebowali:

            – aktualnego KRS zbywcy (nie wszystkie wydziały komunikacji tego wymagają, jednak na wszelki wypadek lepiej mieć tę informację pod ręką);

            – wniosku w Wydziale Komunikacji;

            – dowodu rejestracyjnego (dowód musi potwierdzać, że samochód ma aktualne badania techniczne);

            – karty pojazdu;

            – tablic rejestracyjnych;

            – faktury VAT od sprzedającego.

            Po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów i informacji, powinniśmy udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji.

W tym miejscu warto omówić również szczególny przypadek, jakim są auta poleasingowe sprzedawane nie przez leasingodawcę, ale np. leasingobiorcę, który zdecydował się na wykup i zamierza odsprzedać samochód. Sytuacja ta może być problematyczna, gdy w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel samochodu cały czas znajduje się leasingodawca. Do powyższego zestawu dokumentów będziemy wówczas musieli dołączyć fakturę VAT, jaką leasingodawca wystawił faktycznemu zbywcy, a jeśli auto zmieniało właściciela częściej niż raz – wszelkie faktury pośrednie, jakie pojawiły się, zanim auto znalazło się w naszych rękach. Jest to jednak na tyle rzadka sytuacja, że nie powinniśmy się jej obawiać.

Ubezpieczenie aut poleasingowych

Po przerejestrowaniu auta pozostaje jeszcze kwestia ubezpieczenia. Jeśli ubezpieczenie samochodu jest ważne w chwili zbycia, możemy zdecydować się na kontynuację. Procedura będzie wówczas bardzo prosta – wystarczy powiadomienie ubezpieczyciela o tym, że weszliśmy w posiadanie auta. Można to zrobić: e-mailem, zwykłym listem, osobiście lub przez telefon. Jeśli jednak chcemy ubezpieczyć samochód od nowa, konieczne będzie pisemne wypowiedzenie umowy przez poprzedniego właściciela. Zmiany ubezpieczenia należy dokonać bardzo szybko, a wykup nowego powinien nastąpić w tym samym dniu, w którym stare zostaje anulowane, w przeciwnym razie będziemy narażeni na naliczenie kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Im dłuższa zwłoka, tym kara będzie bardziej dotkliwa.