Piecyki dwufunkcyjne to jedne z najbezpieczniejszych i najbardziej komfortowych urządzeń wykorzystywanych do wytwarzania energii cieplnej. Z kotłów korzysta się w rozmaitych budynkach – szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych, blokach, domach jednorodzinnych. Wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba dostarczenia energii cieplnej oraz podgrzania wody użytkowej – piecyki dwufunkcyjne mogą być wykorzystywane. Poniżej udzielamy kilku porad przed zakupem piecyka, z których dowiesz się – jakie rodzaje tych urządzeń znajdziemy oraz po które warto sięgnąć.
Piecyki dwufunkcyjne – dostępne modele
Dostępne piecyki dwufunkcyjne można podzielić na kilka podstawowych kategorii. Przede wszystkim – różnią się sposobem ich montowania; znajdziemy wobec tego piecyki przeznaczone do zawieszenia na ścianie lub postawienia na poziomym podłożu. Kotły wiszące są stosowane szczególnie chętnie w tych gospodarstwach domowych, w których kotłowniach nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni. Wówczas, kocioł może zostać powieszony na ścianie w miejscu, gdzie nie będzie zawadzał. Kocioł stojący znajduje zastosowanie tam, gdzie nie ma możliwości zawieszenia kotła.
Kotły dzielimy również według rodzaju zastosowanej w nich komory spalania, która może być otwarta lub zamknięta. Kotły z komorą otwartą zasysają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Dlatego w ich przypadku konieczne jest dysponowanie odpowiednio solidnym systemem wentylacji w kotłowni. W przypadku niedoboru tlenu – może dojść do obniżenia poziomu spalania, a w dalszych konsekwencjach – do emisji niebezpiecznego dla zdrowia tlenku węgla.
Kotły z zamkniętą komorą spalania zasysa powietrze z zewnątrz, przez specjalny system orurowania. W podobny sposób pozbywa się on również spalin, które są emitowane na zewnątrz budynku. Tym samym – kotły takie nie zasysają powietrza z pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Warto podkreślić, że są to kotły bezpieczniejsze w użyciu niż ich odpowiedniki z otwartą komorą spalania.
Kotły dwufunkcyjne – kiedy i dla kogo?
Kotły dwufunkcyjne to wybór wielu rodzin, które poszukują urządzeń wytrzymałych, mogących służyć niezawodnie przez wiele lat, a ponadto – stosunkowo tanich. Ogrzewanie przy pomocy kotła dwufunkcyjnego jest niedrogie, gdyż wykorzystuje się w tym celu gaz. Za jego pomocą podgrzany zostaje wymiennik ciepła, który następnie zwiększa temperaturę przepływającej wody. W rezultacie – wytworzona energia cieplna szybko rozchodzi się po instalacji w naszym miejscu zamieszkania.
Ceny kotłów są stosunkowo niskie. Przeciętny sklep z instalacjami oferuje kotły dobrej jakości już od kwoty 2 tys. zł. Oczywiście, cena zależy też od mocy danego urządzenia oraz jakości jego wykonania. Im większe nasze zapotrzebowanie na ciepło – tym więcej będzie kosztować dane urządzenie.
Z kotłów dwufunkcyjnych korzysta się najczęściej w mieszkaniach oraz domach o niedużej powierzchni. Szczególnie tam, gdzie nie ma zapotrzebowania na dużą ilość ciepłej wody, kotły okazują się pomocne. Ponadto, kotły nadają się do montowania w pomieszczeniach niedużych rozmiarów, w których nie ma możliwości postawienia piecyka ze zbiornikiem.
Najczęściej, zostaje on zamontowany w kuchni lub łazience, skąd transportuje wytworzoną energię cieplną do pozostałych pomieszczeń.