projektant wnętrz

Urządzanie wnętrz wydaje się być niebywale prostym zajęciem. W żadnym razie tak jednak nie jest. Jeśli nie znamy się na zasadach ergonomii i funkcjonalności wnętrz, to wnętrza naszych domów nigdy nie będą urządzone w prawidłowy sposób. To z kolei wpłynie na nasze samopoczucie, gdy będziemy w takich źle urządzonych wnętrzach przebywać. Dlatego o wiele rozsądniej jest zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalisty w dziedzinie urządzania wnętrz czyli projektanta wnętrz.

Kim jest projektant wnętrz?

Projektant wnętrz to specjalista od kwestii związanych z projektowaniem i urządzaniem wnętrz mieszkalnych, biurowych i usługowych. To osoba o dużym poczuciu estetyki, piękna, mająca doskonały gust. Projektanci wnętrz nieustannie się dokształcają, gdyż moda, style wnętrz, dostępne materiały ciągle ewoluują i się zmieniają. Architekt wnętrz może być osobą po studiach kierunkowych, może również ukończyć studium policealne lub przejść odpowiednie kursy. Najważniejsze jednak aby naprawdę interesowała się tematyką projektowania wnętrz.

Doświadczenie przede wszystkim

Nic nie jest tak ważne w pracy projektanta wnętrz, jak doświadczenie zawodowe. Każdy klient, który chce skorzystać z usług projektanta najpierw chce się zorientować jakie projekty dany fachowiec wcześniej już zrealizował. Dlatego każdy projektant wnętrz powinien przedstawić potencjalnemu klientowi przykładowe projekty wnętrz, które wcześniej wykonał (przykład: https://projektowaniewnetrz24.eu/projekty-wnetrz). Dzięki temu potencjalny klient będzie miał okazję zapoznać się ze stylem w jakim projektant urządza wnętrza. To czy dotychczasowe projekty danego specjalisty podobają się klientowi powinno być jednym z najważniejszych kryteriów w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z usług.

Indywidualny projekt dla klienta

W pracy projektanta wnętrz ważne jest to, że każdy projekt dla klienta jest przygotowany w oparciu o jego indywidualne potrzeby i oczekiwania. Przez to też każdy projekt jest inny a wnętrza są urządzone w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. Zanim projektant zacznie projektować wnętrza domu inwestora, musi poznać jego oczekiwania odnośnie funkcji pomieszczeń, ulubionych kolorów, materiałów, motywów i struktur, każdy klient ma też swoje indywidualne oczekiwania odnośnie stylu wnętrz w jakich dobrze się czuje. Projektant musi to wziąć pod uwagę i nie może narzucać mu czegoś, z czego ten będzie niezadowolony.

Jeżeli klient nie będzie do końca usatysfakcjonowany projektem, projektant wprowadza do niego poprawki i ponownie przedstawia projekt do akceptacji klientowi. Dzięki temu obie strony będą usatysfakcjonowane po zakończeniu prac wykończeniowych.

Praca projektanta wnętrz może być bardzo przyjemna i inspirująca. Jest tak dlatego, że tworzenie nowych wnętrz daje wiele satysfakcji. Każdy projekt jest inny, a każdy klient ma swoje indywidualne potrzeby. Mimo iż praca jest bardzo angażująca i trzeba jej poświęcić bardzo dużo czasu, to zadowolenie klienta jest tego warte. Efekty końcowy pięknę wnętrze, spełniające oczekiwania i marzenia klienta wynagradza poświęcony wysiłek.  W pracy projektanta wnętrz można się więc naprawdę spełnić zawodowo.