Outsourcing kadrowo płacowy

Outsourcing kadrowo płacowy to usługa polegająca na zleceniu spraw kadrowo-płacowych zewnętrznym biurom. Kiedy warto zdecydować się na tego rodzaju obsługę?

Obowiązki kadrowo-płacowe w firmie

Każde przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników posiada swoje obowiązki związane z prowadzeniem działalności. Wśród nich znajduje się także obsługa kadr oraz płac.

Kadry i płace to czynności polegające na wypełnianiu odpowiedniej dokumentacji, a także dostarczaniu jej do właściwych urzędów – ZUS, Urzędu Skarbowego i PFRON. W ramach kadr i płac przedsiębiorca zobowiązany jest również do opłacania odpowiednich składek i odprowadzania podatków za pracowników.

Pracodawca może realizować te obowiązki we własnym zakresie. Może również zdecydować się na zatrudnienie specjalisty ds. kadr i płac. Jest jednak jeszcze trzecie rozwiązanie – to outsourcing kadrowo płacowy.

Czym jest outsourcing kadr i płac?

Outsourcing jest rodzajem współpracy B2B, która polega na delegowaniu zadań zewnętrznym podmiotom. Przekazywanie obowiązków specjalistom w tej dziedzinie jest dzisiaj bardzo popularne i niesie ze sobą szereg korzyści – niższe koszty, większą wygodę i bezpieczeństwo prowadzenia działalności.

Obsługa obejmująca outsourcing kadrowo płacowy to skierowanie czynności w ramach kadr i płac zewnętrznym firmom. Ich fachowcy mogą wówczas kompleksowo zająć się wszystkimi wymaganymi czynnościami w tym obszarze.

Zakres czynności w ramach outsourcingu kadrowo płacowego:

– prowadzenie akt pracowniczych
– budżetowanie wynagrodzeń
– rozliczenia z pracownikami
– rozliczenia z urzędami, w tym ZUS, Urzędem Skarbowym, PFRON
– tworzenie sprawozdań, regulaminów, zaświadczeń i innych dokumentów
– pomoc przy rekrutacji i zwolnieniach pracowników
– doradztwo kadrowo-płacowe

Kiedy warto zlecić outsourcing kadr i płac?

Outsourcing w dziedzinie kadr i płac jest rozwiązaniem skierowanym do przedsiębiorców, którzy nie chcą samodzielnie rozliczać spraw kadrowo-płacowych, lecz jednocześnie nie chcą zatrudniać specjalisty w tej dziedzinie.

Niskie koszty związane z outsourcingiem kadrowo płacowym, a także szeroka gama usług świadczonych przez ekspertów w tej dziedzinie to gwarancja prawidłowego, terminowego i przy tym wygodnego realizowania nakładanych przez prawo obowiązków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.