Kredyt hipoteczny

Ubieganie się o kredyt hipoteczny nie jest prostym zadaniem, a do tego nigdy nie można mieć pewności, że twój wniosek zostanie pozytywnie przyjęty. Ale można zrobić wszystko, aby tak się stało. Od czego zacząć?

Porównanie kredytów hipotecznych

Porównanie kredytów hipotecznych nie przebiega tak, jak w przypadku kredytów gotówkowych czy pożyczek. Dlaczego? Bo w gruncie rzeczy większe znaczenie będzie mieć to, czy bank zechce ci przyznać środki, niż to, gdzie ty byś wolał je otrzymać.

Na co zwracać uwagę podczas takiego porównywania? Oczywiście, oprocentowanie i prowizje są ważne, ale ważniejsza będzie wymagana wysokość wkładu własnego, a także warunki oceny zdolności kredytowej – np. jakie formy zatrudnienia są brane pod uwagę, czy bank akceptuje różne źródła dochodów.

Analiza ta powinna być pogłębiona i tak naprawdę w dużej mierze opierać się na bardziej szczegółowych wymaganiach banku. I tutaj mamy wskazówki – często najprzychylniej będzie patrzeć na ciebie bank, z którego usług korzystasz od lat. Nie jest to oczywiście regułą, ale może w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę właśnie tę opcję?

Znalazłeś kredyt, i co dalej? Musisz złożyć wniosek.

Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny radzi blog www.okredyt.pl, skąd dowiesz się, jakie dokumenty będą potrzebne. Jest to przystępnie opisane, dlatego nie będziemy powielać tych informacji – jeśli chcesz poznać niezbędne wymagania, zapoznaj się z tym artykułem.

Co nie oznacza, że nie mamy dla ciebie kilku praktycznych wskazówek. Nigdy nie składaj więcej niż trzech wniosków do trzech różnych banków. Dlaczego? Teoretycznie mogłoby się wydawać, że wtedy zwiększasz swoją szansę na to, że staniesz się kredytobiorcą jednego z nich. W praktyce jednak tak to nie działa. Za każdym razem, gdy składasz wniosek, informacja o tym pojawia się w bazie Biura Informacji Kredytowej. Jeśli jest ich więcej, obniża się twój scoring, czyli punktacja. A jak może się domyślasz, im niższa punktacja, tym mniejsze szanse na uzyskanie kredytu, ale o tym jeszcze za chwilę.

Zobacz, czy bank, w którym składasz wniosek, nie przygotował tzw. check listy dokumentów niezbędnych do złożenia. To znacznie ułatwi sprawę, zwłaszcza jeśli bank ma nietypowe wymagania. Koniecznie doczytaj też, jakie zaświadczenia muszą być wypełnione na drukach przygotowanych przez bank – tak jest często np. z zaświadczeniem o dochodach od pracodawcy.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

O tym, czy kredyt zostanie przyznany, decydować będzie twoja zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłaty zobowiązania wraz z należnymi odsetkami w wyznaczonym terminie. A już tak bardziej obrazowo wyjaśniając, bank będzie analizować, czy stać cię na płacenie comiesięcznych rat. Pod uwagę branych jest wiele różnych czynników, m.in. wiek i wysokość dochodów wnioskodawcy, inne obciążenia finansowe, koszty życia.

Od razu podpowiemy, że swoją zdolność kredytową możesz poprawić. W jaki sposób? Spłacając wszystkie zobowiązania (inne kredyty), zamykając karty kredytowe, limity na kontach debetowych czy… zaciągając i spłacając inne zadłużenia. Jak to? W ten sposób budujesz pozytywną historię kredytową, bank widzi, że nie masz problemów z płynnością finansową i na czas regulujesz wszystkie raty. Historię kredytową możesz szybko zbudować, zaciągając pożyczki gotówkowe w banku czy dokonując zakupu na raty. Oczywiście, ważna tu będzie terminowość spłaty.

Dobrze jest też zgromadzić wkład własny w wysokości min. wymaganych 20% wartości nieruchomości. Co prawda w niektórych bankach zostanie przyznany kredyt, gdy zgromadzisz mniejszą sumę, ale to będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Za to im wyższy wkład własny, tym lepsza zdolność kredytowa.