W dzisiejszych czasach ceny najmu mieszkań są raczej wysokie. Nic dziwnego więc, że większość ludzi decyduje się na zakup, lub budowę domu. Niestety nie są to też małe koszty. Z pomocą wychodzą nam wtedy banki, oferując kredyt hipoteczny na budowę domu.
Po pierwsze działka.
Działka to podstawa, jeśli myślimy o budowie domu. Trzeba brać tu pod uwagę wiele aspektów. Przde wszystkim czy działka przystosowana jest do budowy, (działka budowlana). Ewentualnie możemy wybrać ziemię rolną, uwzględnioną w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.jako tereny mieszkaniowe. Jeśli kupimy działkę innego typu, sami musimy ustalić, czy w ogóle można ją zabudować. Dowiemy się tego w urzędzie gminy, urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. To bardzo istotna sprawa, gdyż w innym wypadku, uzyskanie potrzebnych do budowy dokumentów trwa bardzo długo, albo jest niemożliwe. Ważne jest też to, jaki dom chcemy wybudować. Chodzi o sam budynek. Jego wielkość, ilość pięter, rodzaj dachu itp.
Następnie projekt.
Jeszcze przed staraniem się o kredyt hipoteczny na budowę domu, musimy znaleźć architekta, który stworzy dla nas projekt. Powinien on być starannie przemyślany. Trzeba wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczeń oraz ich układ. Realizacja projektu to również czas na opracowanie wstępnego kosztorysu budowy. Koszty te różnią się w zależności od powierzchni, użytych materiałów, czy standardu wykończenia. Na tym etapie też musimy mieć już wszystkie dokumenty i pozwolenie na budowę. Tylko po ich przedłożeniu, wraz z projektem, możemy starać się o kredyt hipoteczny na budowę domu.
Czas na kredyt.
Mając niezbędne dokumenty, należy wybrać odpowiedni bank. Odpowiedni, czyli taki który nie będzie robił zbyt wielu problemu przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na budowę domu, nie mówiąc już o jego spłacaniu.
Jest kilka czynników, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, przy wyborze banku. Po pierwsze musimy wstępnie oszacować koszt za wybudowanie 1m2. Na tej podstawie, bank wyliczy minimalną wartość kredytu. Taki uśredniony koszt, w zależności od banku, wacha między 1900 a 2700 zł. To spora różnica, bo przy 100m2 to już 190 do 270 tyś zł. Aby zbytnio się nie zadłużyć, od wnioskowanej kwoty kredytu hipotecznego na budowę domu, należy odliczyć wkład własny. Aby się starać no kredyt na budowę domu, należy również przedstawić bankowi kosztorys by\udowy i jej harmonogram. Przy tych wszystkich czynnościach, warto poradzić się doradcy finansowego.
Mamy zgodę banku.
Kiedy już uzyskamy pozytywną decyzję i uzyskamy kredyt hipoteczny na budowę domu, bank nie wypłaci nam od razu całości kredytu. Może go podzielić na kilka etapów. Wypłata kolejnej transzy zależy od tego, czy prace budowlane idą zgodnie z kosztorysem i harmonogramu. Jeśli są problemy lub potrzebne są zmiany, warto je najpierw uzgodnić z bankiem. W innym wypadku ten może wstrzymać dalszą wypłatę kredytu.
Zaciągnięty kredyt na budowę spłacamy już w jej trakcie. A konkretnie raty odsetkowe od wypłaconego kapitału. W wypadku gdy koszt budowy jest niższy niż zaciągnięty kredyt hipoteczny na budowę domu, możemy obniżyć ratę.