W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy temat, który zainteresuje w głównej mierze naszych rodaków w Niemczech. Bardzo często zdarza nam się z różnych względów (najczęściej zarobkowych) opuścić ojczyznę i przenieść za zachodnią granicę. Niemcy to kraj bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo, jednak w wielu przypadkach początki bywają trudne. To właśnie dlatego dobrze jest złożyć wniosek o Kindergeld, czyli pozyskanie specjalnego świadczenia przeznaczonego na wychowanie i utrzymanie potomków.
Niemcy przychylni dla imigrantów
Dobra informacja na temat wniosku o Kindergeld jest taka, że niemiecki rząd jest dosyć przychylnie nastawiony do osób imigrantów z innych krajów, dlatego stosunkowo często decyduje się przyznawać różnego rodzaju świadczenia. Druga dobra informacja jest taka, że w ostatnim czasie wysokość takich świadczeń uległa zmianie, oczywiście na korzyść osób, które będą je otrzymywać. Trzecia dobra wiadomość, to fakt, że gdy złożymy wniosek o Kindergeld, a państwo niemieckie zdecyduje nam się go udzielić, będzie on wypłacany na dzieci aż do 25 roku życia. Jego wysokość oczywiście w głównej mierze jest uzależniona od liczby posiadanych dzieci oraz od charakteru rodziny. Jeżeli rodzice mieszkają razem, to najczęściej świadczenia wypłaca się matce. W poszczególnych przypadkach decyzja może być inna, jednak zazwyczaj okazuje się ona pozytywna. Sytuacja ma się inaczej w przypadku, gdy rodzina jest rozbita, małżonkowie pozostają w separacji lub nie zdecydowali się mieszkać razem. W takim wypadku składając wniosek o Kindergeld, można się spodziewać, że jeżeli świadczenie zostanie pozytywnie rozpatrzone, to pieniądze będzie otrzymywała osoba, z którą mieszka dziecko lub dzieci.
Kindergeld dla dzieci w Polsce
Warto wspomnieć, że z wniosku o Kindergeld mogą skorzystać również rodziny zastępcze, lub małżonkowie, którzy zdecydowali się adoptować dzieci. Podobnie bywa w przypadku rodzin patchworkowych, czyli gdy dzieci pochodzą z wcześniejszych małżeństw. Warto również dodać, że istnieje możliwość złożenia wniosku o Kindergeld dla dzieci mieszkających w Polsce. Wystarczy, że jedno z rodziców pracuje w Niemczech. Jak już wspominaliśmy, rząd niemiecki jest dosyć przychylny, jeśli chodzi o świadczenia socjalne, dlatego warto próbować. Niestety jak w przypadku większości tego typu świadczeń, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności. Może być to trudne dla osób, mających problem z językiem lub nieznających prawa tego kraju. To właśnie dlatego czasem dobrze jest zwrócić się do odpowiednich instytucji, które pomogą doprowadzić cały proces sukcesywnie do końca.