Jak złożyć wniosek o Kindergeld i komu on przysługuje?

W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy temat, który zainteresuje w głównej mierze naszych rodaków w Niemczech. Bardzo często zdarza nam się z różnych względów (najczęściej zarobkowych) opuścić ojczyznę i przenieść za zachodnią granicę. Niemcy to kraj bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo, jednak w wielu przypadkach początki bywają trudne. To właśnie dlatego dobrze jest złożyć wniosek o Kindergeld, czyli pozyskanie specjalnego świadczenia przeznaczonego na wychowanie i utrzymanie potomków.

Niemcy przychylni dla imigrantów

Dobra informacja na temat wniosku o Kindergeld jest taka, że niemiecki rząd jest dosyć przychylnie nastawiony do osób imigrantów z innych krajów, dlatego stosunkowo często decyduje się przyznawać różnego rodzaju świadczenia. Druga dobra informacja jest taka, że w ostatnim czasie wysokość takich świadczeń uległa zmianie, oczywiście na korzyść osób, które będą je otrzymywać. Trzecia dobra wiadomość, to fakt, że gdy złożymy wniosek o Kindergeld, a państwo niemieckie zdecyduje nam się go udzielić, będzie on wypłacany na dzieci aż do 25 roku życia. Jego wysokość oczywiście w głównej mierze jest uzależniona od liczby posiadanych dzieci oraz od charakteru rodziny. Jeżeli rodzice mieszkają razem, to najczęściej świadczenia wypłaca się matce. W poszczególnych przypadkach decyzja może być inna, jednak zazwyczaj okazuje się ona pozytywna. Sytuacja ma się inaczej w przypadku, gdy rodzina jest rozbita, małżonkowie pozostają w separacji lub nie zdecydowali się mieszkać razem. W takim wypadku składając wniosek o Kindergeld, można się spodziewać, że jeżeli świadczenie zostanie pozytywnie rozpatrzone, to pieniądze będzie otrzymywała osoba, z którą mieszka dziecko lub dzieci.

Kindergeld dla dzieci w Polsce

Warto wspomnieć, że z wniosku o Kindergeld mogą skorzystać również rodziny zastępcze, lub małżonkowie, którzy zdecydowali się adoptować dzieci. Podobnie bywa w przypadku rodzin patchworkowych, czyli gdy dzieci pochodzą z wcześniejszych małżeństw. Warto również dodać, że istnieje możliwość złożenia wniosku o Kindergeld dla dzieci mieszkających w Polsce. Wystarczy, że jedno z rodziców pracuje w Niemczech. Jak już wspominaliśmy, rząd niemiecki jest dosyć przychylny, jeśli chodzi o świadczenia socjalne, dlatego warto próbować. Niestety jak w przypadku większości tego typu świadczeń, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności. Może być to trudne dla osób, mających problem z językiem lub nieznających prawa tego kraju. To właśnie dlatego czasem dobrze jest zwrócić się do odpowiednich instytucji, które pomogą doprowadzić cały proces sukcesywnie do końca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here