kredyt gotówkowy

Kredyt powinno się wybierać przede wszystkim świadomie. Już dłuższego czasu w Polsce funkcjonuje prawo, które zakłada, że każdy, kto chce zawrzeć umowę kredytową, musi zostać poinformowany o wszystkich jej szczegółach. Oczywiście mowa tu nie o czytaniu całych stron zapisanych drobnym drukiem, a najważniejszych informacjach odnoszących się między innymi do kosztów. Najważniejsze to wiedzieć, że żaden pracownik banku nie może kłamać na temat przedstawianej oferty. Warto więc wiedzieć, o co zapytać, żeby nie przeoczyć niczego istotnego.

Kalkulator kredytowy – do czego służy?

Narzędzia takie jak kredyt gotówkowy kalkulator – Direct.money.pl tak jak i cała strona Direct Money powinny być znane każdemu, kto poszukuje kredytu gotówkowego. Szczególnie warty uwagi jest sam kalkulator kredytowy, w którym można szybko i łatwo obliczyć koszty kredytu, podając jego kwotę, okres kredytowania, oprocentowanie, czy prowizję. Co ważne za wyliczeniami pojawiają się rzeczywiste oferty kredytu od różnych banków, przez co obliczenia zostają od razu porównane z rzeczywistą sytuacją rynku finansowego.

Kredyt gotówkowy kalkulator działa także poniekąd jako porównywarka ofert kredytowych. W jednym miejscu pojawiają się aktualne oferty płynące z różnych banków, które łatwo ze sobą porównać. Różnią się one między sobą dodatkowymi kosztami kredytu oraz warunkami jego udzielenia. Może się wydawać, że to te najtańsze oferty wybierane są praktycznie zawsze – bo dlaczego ktoś miałby się zdecydować na droższy kredyt? Warto jednak pamiętać, że czasem konkretne warunki udzielenia kredytu po prostu muszą być droższe. Oczywiste jest, że kredyt będzie najpewniej kosztował więcej wtedy, gdy zwiększy się jego okres kredytowania, czyli jednocześnie ilość rat do spłacenia. Biorąc kredyt na 48 miesięcy trzeba liczyć się z wyższym jego kosztem, niż w przypadku umowy zawieranej na 6 miesięcy. Mimo tego czasem to dłuższy okres kredytowania okazuje się korzystniejszy w przypadkach takich, jak kredyt na naprawdę wysokie kwoty, które trudno spłacić w zaledwie kilka miesięcy, lub stosunkowo niewielkie zarobki utrudniające szybką spłatę zobowiązania.

Z czego składają się koszty kredytu?

Koszty kredytu to głównie prowizja i oprocentowanie. Może tam się znaleźć także ubezpieczenie kredytu, które nie jest obowiązkowe, jednak za niewielką kwotę proponuje spore bezpieczeństwo spłaty. Zabezpiecza ono przed sytuacjami takimi jak nagła strata pracy i wynikający z niej brak środków na spłatę miesięcznego zobowiązania. Prowizja i oprocentowanie może być różne zależnie od oferty. Każdy bank niezależnie ustala własne warunki udzielania kredytów, przez co wybór takich ofert jest naprawdę duży. Każdy z nich proponuje delikatnie coś innego – inny zakres dostępnych kwot czy różną długość możliwego okresu kredytowania.

O kosztach kredytu najwięcej dowiedzieć można się z całkowitej kwoty należnej do spłaty. To tam dokładnie widać, o ile różni się pożyczana suma od tej, którą będzie trzeba oddać do banku. Niestety częstym chwytem marketingowym bywa, aby informacje na temat całkowitej kwoty kredytu nie pojawiały się w szczególnie widocznym miejscu. Znacznie częściej osoba poszukująca kredytu dla siebie informowana jest na temat wysokości jednej miesięcznej raty, którą będzie ona zobowiązana spłacać. Oczywiście wysokość raty jest bardzo istotna – należy dostosować ją do osiąganych przez siebie zarobków i innych zobowiązań finansowych tak, aby nie obciążała zanadto domowego budżetu. Skupiając się jednak wyłącznie na wysokości jednej raty dość łatwo zapomnieć o podliczeniu całkowitych kosztów kredytu, które podzielone na wiele rat mogą wydawać się mniejsze niż w rzeczywistości.