transport ciężkich materiałów

W halach magazynowych i produkcyjnych największych zakładów codziennie manewruje się ciężkimi materiałami. Jak je przenosić? Z pewnością potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, jednak wcale nie muszą to być ogromne dźwigi. Czasami wystarczą sprytne rozwiązania, jak listwy i szyny rolkowe, które umożliwiają sprawne przesuwanie towarów liczących nawet setki kilogramów.

Listwy rolkowe idealne do przenoszenia kartonów

Listwy rolkowe nadają się do transportu lżejszych materiałów, jak kartony, paczki, pudełka czy pojemniki magazynowe, koniecznie mające gładki spód. Są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego i mają zróżnicowane podziałki, istnieje również możliwość dobrania odpowiednich akcesoriów.

Znakomitym rozwiązaniem będzie listwa rolkowa BSC Solutions. W ofercie firmy znajdują się zarówno urządzenia mechaniczne LGRL podnoszone za pomocą sprężyn talerzowych, a także LGH i LGHL podnoszone hydraulicznie. Istnieje możliwość łączenia ich w rzędy.

Listwy rolkowe LGH dostępne w sprzedaży charakteryzują się szczególnie wysoką wydajnością dynamiczną. Rolki dociskane są bezpośrednio przez narzędzie w przypadku LGRL, z kolei przy listwach LGH i LGHL ma miejsce opuszczanie grawitacyjne i po zamocowaniu listwa nie wywiera nacisku na narzędzie.

Szyny rolkowe pomogą przy transporcie średnich i dużych obciążeń

Co zrobić, gdy w hali trzeba przenieść w inne miejsce bardzo ciężkie artykuły? Szczególnie problematyczne bywają palety. W tym przypadku doskonale sprawdzą się szyny rolkowe. Można za ich pomocą w szybki i sprawny sposób zaprowadzić porządek w nawet najbardziej zapełnionej hali magazynowej.

Szyny rolkowe uniwersalne i szyny typu Colli zostały wyposażone w wiele rolek przenoszących, są zatem urządzeniami wielofunkcyjnymi, które można elastycznie dopasować do swoich potrzeb. W bogatej ofercie dostępnej na rynku znajdują się zarówno rolki z kołnierzem, jak i bez kołnierza. Mogą być wykonane ze stali, tworzywa sztucznego lub poliuretanu, istnieje także opcja pokrycia ich dodatkową powłoką z gumy.

Szyny rolkowe przeznaczone do palet i innych artykułów o wyjątkowo dużej masie są zrobione ze stali, opcjonalnie pokryte jeszcze powłoką z PCV, aby zwiększyć ich trwałość i wytrzymałość. Nośność jednej rolki wynosi wtedy około 160 kg. Mogą być zwykłe lub z kołnierzem. Mają łożyska kulkowe, a ich średnica wynosi 50 lub 60 mm.

Szyny rolkowe przewożenia w różnych kierunkach

Specyficzną odmianą szyn rolkowych są szyny rolkowe wielokierunkowe i szyny z rolek kulowych. Ich główną zaletą jest to, że umożliwiają transport we wszystkich kierunkach. Przeważnie w ich produkcji wykorzystuje się poliamid, jeśli mają być przeznaczone do delikatnych towarów, bywają dostępne także w wersji z poliuretanu. Mają średnicę 40 lub 120 mm, a nośność jednej rolki wynosi najczęściej około 60 kg.

Jest to szczególnie potrzebne w przemyśle opakowaniowym, a także na stanowiskach wysyłki towarów, gdzie krążą one praktycznie w te i z powrotem. Jest to znakomite narzędzie do obsługi produktów o małej i średniej masie, raczej nie znajdzie zastosowania w przypadku bardzo ciężkich towarów.