Konto osobiste to podstawowy produkt finansowy znajdujący się w ofercie większości banków. Takie konto znane jest również pod skrótem ROR. Skrót ten można rozszyfrować jako rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Posiadanie konta ułatwia nadzór nad finansami osobistymi. Jednak nie jest to jedyna zaleta tego instrumentu. Konkurencja na rynku bankowym sprawia, że oferty kont bankowych są coraz korzystniejsze. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru i zakładania konta? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, w którym postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.
Podstawową funkcją konta bankowego jest możliwość bezpiecznego przechowywania pieniędzy w zaufanej instytucji. Jednak rewolucja cyfrowa sprawiła, że posiadacz konta ma znacznie więcej możliwości. Podczas zakupów online można korzystać z szybkich przelewów. Konto osobiste otwiera również dostęp do bankowości internetowej. W bankowym systemie internetowym założymy profil zaufany dający dostęp do usług publicznych online. Przez Internet ustanowimy również zlecenia stałe i założymy dodatkowe produkty bankowe. Standardem jest już możliwość płacenia w sklepach stacjonarnych za pomocą takich systemów jak Blik. Umożliwia to aplikacja mobilna, która dostępna jest dla wszystkich smartfonów.
Jak wybrać rachunek dla siebie?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na opłaty, które znajdziemy w ofercie konta osobistego. Podstawowym obciążeniem wynikającym z posiadania konta jest opłata za jego prowadzenie. Tutaj na szczęście banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientom. Najlepsze konta bankowe udostępniają możliwość darmowego prowadzenia po spełnieniu określonych warunków. Najczęściej jest to konieczność zapewnienia regularnych wpływów na konto w określonej w regulaminie wysokości. Innym obciążeniem towarzyszącym są opłaty związane z udostępnieniem karty debetowej do konta. Możemy tutaj wyróżnić opłatę za posiadanie karty, jej ubezpieczenie oraz prowizje za wypłaty z bankomatów. Czy można zrezygnować z karty do konta? Teoretycznie jest to możliwe. Warto jednak rozważyć taki krok. Karta debetowa to narzędzie, które w znacznym stopniu ułatwia dostęp do środków znajdujących się na koncie. Banki również udostępniają możliwość rezygnacji z opłaty za kartę przy aktywnym z niej korzystaniu.
Jak odnaleźć się w ofertach bankowych?
Nie musi być to trudne. Wystarczy skorzystać z portali, które udostępniają uporządkowane informacje na temat kont osobistych. W Internecie znajdziemy wiele rankingów z podsumowaniem wszystkich ofert. Taki ranking kont osobistych ma najczęściej postać tabelki z wyszczególnionymi ofertami kont. W tabelce znajdziemy czytelne informacje na temat opłat związanych z prowadzeniem konta osobistego. Dzięki rankingowi kont nie trzeba już wczytywać się w każdą ofertę osobno. Porównywarka kont wyświetla opłatę za prowadzenie konta, posiadanie karty czy też wypłaty z bankomatu. Warto wiedzieć również, że zakładając konto osobiste możemy mieć dostęp do promocji bankowych. Bank, w którym założymy konto może przyznać nam określony bonus. Bonus ma zazwyczaj postać bonu do wybranego sklepu lub też premii pieniężnej po spełnieniu określonych warunków. Dobry ranking kont zawiera również aktualne informacje na temat promocji bankowych. Warto więc sprawdzać popularne i duże witryny. Dobrym przykładem może być tutaj strona Bankier.pl. Ranking znajdziemy pod adresem https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe. Korzystanie z informacji udostępnionych w Internecie jest wygodne.
Jak założyć konto w banku?
Podstawowym sposobem jest udanie się do placówki bankowej. Jednak jest to rozwiązanie czasochłonne. Można jednak uniknąć kolejek w banku. Wystarczy skorzystać z Internetu. Banki umożliwiają założenie konta osobistego w trybie online na kilka sposobów. Różnią się one trybem potwierdzenia tożsamości osoby zakładającej konto. Mamy do dyspozycji możliwość zawarcia umowy za pomocą kuriera. Wadą tego rozwiązania jest jednak oczekiwanie na przesyłkę w celu aktywowania konta. Kolejną możliwością jest potwierdzenie tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego z innego banku. Rozwiązanie takie jednak jest obecnie oferowane przez pojedyncze instytucje. W ostatnim czasie banki zaczęły oferować możliwość założenia konta na selfie. Na czym to polega? Założenie konta na selfie dostępne jest za pomocą telefonu. Pierwszym krokiem jest ściągnięcie aplikacji mobilnej banku. W aplikacji tej wypełniamy wniosek o założenie konta. Zostaniemy poproszeni o wykonanie dwóch zdjęć. Pierwszym z nich jest zdjęcie dowodu osobistego. W drugiej kolejności wykonujemy zdjęcie twarzy nazywane również selfie. Na tej podstawie algorytmy bankowe weryfikują tożsamość posiadacza dowodu osobistego. Proces ten trwa najczęściej kilkanaście minut. Po tym czasie mamy do dyspozycji w pełni funkcjonalne konto bankowe.
Szybkie założenie konta osobistego nie jest problemem. Przed założeniem warto jednak wybrać ofertę, która będzie w największym stopniu odpowiadać oczekiwaniom. Pomoże w tym ranking kont, który porządkuje wszystkie najważniejsze informacje. Nie możemy zapomnieć o zamknięciu dotychczasowego konta. Trzeba również podać adres nowego konta naszemu pracodawcy. Po spełnieniu tych warunków można już bez przeszkód korzystać z nowego rachunku.