Jak dorobić do pensji?

Podstawowa, comiesięczna pensja bywa czasem niewystarczająca. Zwykle nie chodzi o sytuacje dramatyczne, takie jak brak pewnej sumy na najpotrzebniejsze wydatki, ale o możliwość oszczędzania czy pozwolenia sobie na większy, okazjonalny wydatek. Warto znać kilka sprawdzonych sposobów na dorobienie do pensji, by móc w potrzebie nieco podreperować swój budżet.

Prace sezonowe

Wakacyjna praca to wyjście głównie dla tych, którzy nie pracują na cały etat. W przeciwnym razie konieczne byłoby przeznaczenie na nią sporej części urlopu. Jeśli jednak podstawowa praca jest pracą za biurkiem lub przy komputerze, może warto przeznaczyć dwa tygodnie w sezonie na męczące fizycznie zajęcie? Dodatkowe pieniądze wpadają do portfela, a praca przy zbiorze owoców czy warzyw pozwala poprawić kondycję.

Zlecenia przez internet

Także wykonywanie zdalnych zleceń może przynieść dodatkowy zysk – już godzina czy dwie poświęcone wieczorem na pisanie tekstów lub wykonywanie telefonów to kilkaset złotych więcej na koniec miesiąca. To także pole do zmiany swojej pasji w dochód – uzdolnieni i biegli domorośli graficy, rysownicy lub malarze mogą z powodzeniem znaleźć swoją niszę.

Drobna sprzedaż

Wiele firm opierających swoją sprzedaż na katalogach stale szuka osób do pracy. Rozprowadzanie kosmetyków czy ubrań wśród sąsiadów i znajomych może być niezłym źródłem dodatkowego dochodu. Trzeba tylko być odważnym i dość obrotnym – bez szerszego grona znajomości się nie obędzie.

Zarabianie na pasji

Granie na instrumentach, rękodzieło czy fotografia nie są wcale wbrew obiegowym opiniom nieopłacalne. Osoby dobre w swoim fachu mogą nie tylko dorobić w ten sposób do pensji, ale nawet utrzymać się na niezłym finansowym poziomie. Warto inwestować w siebie, by później zarabiać.

Usługi sąsiedzkie

Dobrym pomysłem na to, jak dorobić do pensji jest też oferowanie usług sąsiadom. Koszenie trawnika, kopanie ogródka czy wyprowadzanie psa zapracowanym od rana do nocy ludziom to dla wielu osób przyjemność – a także dodatkowy dochód.