Farby

Zarówno farby akrylowe, jak i olejne cieszą się niesłabnącą popularnością. W niniejszym poradniku przeczytasz, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do osobistych potrzeb oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie. Poznaj kilka praktycznych wskazówek i podejmij najlepszą decyzję zakupową. 

Podstawowe różnice

Farby akrylowe to oczywiście farby wodne, a ich spoiwem są żywice akrylowe, w których zawieszone są cząstki pigmentu. Często stosowane są w poligrafii, budownictwie i oczywiście w malarstwie. Pierwsze takie farby wymagały stosowania rozpuszczalników chemicznych, jednak dziś są rozpuszczalne i niezmywalne po wyschnięciu.  

Farby olejne to farby, które wolno wysychają i mają konsystencję płynu lub pasty. Cząsteczki pigmentu zawieszone są w oleju (najczęściej roślinnym). Używa się ich zarówno w malarstwie artystycznym, jak i w przemyśle. 

W obydwu przypadkach warto wybierać produkty uznanych producentów, co przełoży się na jakość Twoich dzieł. Nawet jeżeli jesteś początkującym artystą, korzystanie ze sprawdzonych produktów znacznie ułatwi Ci pracę. Kupisz je w sklepie internetowym Maluje.pl. Zdecydowanie warto zapoznać się z pełnym asortymentem, gdyż każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Czas schnięcia farb

To jedna z najbardziej istotnych różnic dla każdego malarza. Wolniej schną oczywiście farby olejne, choć można ten czas skrócić, używając medium alkidowego. Farba jest plastyczna i pozwala mieszać kolory, stosować przejścia tonalne czy wygładzać kontury. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymazać farbę przy użyciu rozpuszczalnika. 

Natomiast farby akrylowe schną bardzo szybko, co może być wadą, gdyż czas na ewentualne poprawki jest krótki. Można jednak użyć żelu, który spowalnia schnięcie bądź retardera akrylowego.

Siła krycia powierzchni i kolory

Na tym polu lepiej wypadają farby olejne. Mają więcej pigmentu, więc lepiej kryją powierzchnię. Taka różnica wynika oczywiście z właściwości spoiwa. Kolejną zauważymy w kolorze, gdyż olej jest połyskliwy, co przekłada się na wygląd obrazu. Jest on żywy i intensywny. Z kolei farby akrylowe mają głębokie barwy i lekki połysk. Wiele zależy więc od efektów, jakie chcesz osiągnąć. W sklepie internetowym Maluje.pl kupisz różne rodzaje farb, które spotkały się z uznaniem najbardziej wymagających klientów.

Nie zapominaj o akcesoriach

Przy zakupie farb warto sięgnąć po praktyczne akcesoria, które znacznie ułatwią pracę nad dziełem i pozwolą uzyskać najlepsze efekty. W ofercie sklepu Maluje.pl znajdziesz gwasze, media, żywice, werniksy, grunty i gesso, pigmenty, czy produkty, które zapewnią odpowiednią konserwację. Oferta jest bardzo bogata, więc warto ją dokładnie przeanalizować. Kupisz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.