Drobne sprzęty laboratoryjne

Każde laboratorium chemiczne, biologiczne czy medyczne potrzebuje specjalistycznego, drobnego wyposażenia, które pozwoli mu na przygotowywanie oraz badanie próbek. Jeśli poszukujesz ich dla siebie, mamy dla ciebie kilka atrakcyjnych propozycji.

Pipety automatyczne

Pipety automatyczne to absolutna podstawa pracy w każdym laboratorium, gdyż pozwalają na dokładne odmierzanie reagentów, a także przygotowanie rozcieńczonych roztworów czy odmierzanie kolejnych próbek. Są stosowane w codziennej pracy, a ich najważniejsza cecha to wysoka dokładność.

Najlepszym pomysłem w przypadku wyposażania nowego laboratorium lub uzupełniania sprzętu w już istniejącym jest zakup całego zestawu pipet automatycznych, które zapewniają możliwość swobodnego dozowania każdej objętości, od mikrolitrów do mililitrów roztworu. Zestaw taki obejmuje szereg urządzeń ustawionych na stojaku, a dodatkowo często także zestaw końcówek, dzięki czemu jest od razu gotowy do pracy.

Końcówki do pipet automatycznych

Każda pipeta automatyczna potrzebuje końcówki, która posłuży do nabierania roztworu. Końcówki do pipet są jednymi z najszybciej zużywanych akcesoriów ze względu na jednorazowe zastosowanie. Z tego względu polecamy zakup odpowiedniego zapasu końcówek, aby nigdy nie zabrakło ich wtedy, kiedy będą najbardziej potrzebne.

Probówki i sprzęty szklane różnych rodzajów

Istnieje wiele różnych rodzajów probówek, wykorzystywanych w laboratoriach. Podzielić można je na dwie najważniejsze grupy: probówki jednorazowe plastikowe, a także wielorazowego użytku, szklane. W laboratoriach mikrobiologicznych szczególnie istotne są probówki typu Eppendorf i Falcon, służące między innymi do odwirowywania próbek.

Mówiąc o wyposażeniu laboratorium, nie można zapominać także o innych akcesoriach szklanych, takich jak szalki Petriego, szkiełka mikroskopowe, kapilary czy choćby lejki, zlewki i kolby. Wszystkie te akcesoria powinny zawsze znajdować się w laboratorium, aby mogły posłużyć do przygotowywania kolejnych roztworów czy analizowanych próbek.

Wirówki laboratoryjne

Równie istotne sprzęty laboratoryjne to wirówki, które służą do oddzielania poszczególnych frakcji z mieszaniny. Dzięki nim możliwe jest między innymi rozdzielenie mieszanin na frakcję stałą, nierozpuszczalną, a także roztwór. Często wykorzystywane są do rozdzielania emulsji i zawiesin w przypadku próbek pochodzenia biologicznego.

W szczególności polecić możemy nowoczesną, wyjątkowo kompaktową wirówek FlexiFuge szwajcarskiej marki Biotool. Pozwala na swobodne dopasowanie czasu oraz szybkości wirowania roztworu, a do tego odznacza się niezwykle cichą, praktycznie niezauważalną pracą. Dzięki temu zapewnia nie tylko dobre rozdzielenie mieszanin, ale również gwarantuje komfort  przebywającym w tym samym pomieszczeniu osobom.