Dotacje unijne – dla kogo i jak się o nie starać?

Czy wiesz, że z dotacji unijnych może skorzystać zarówno osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy? Jeżeli jeszcze nie korzystałeś z takiej formy wsparcia to koniecznie sprawdź, ile możesz zyskać.

Dotacje ze środków unijnych cieszą się dużą popularnością. To ciekawa alternatywa dla kredytu – w ten sposób np. przedsiębiorca może pozyskać bezpłatną pomoc finansową i tym samym jeszcze lepiej niż dotychczas radzić sobie na rynku.

Jeżeli jesteś zainteresowany dotacjami pochodzącymi z funduszy europejskich, to czas dowiedzieć się więcej. Aktualnie wnioski są przyjmowane w ramach różnych programów – z pewnością znajdziesz taki program, z którego zdecydujesz się skorzystać.

W planach masz założenie firmy? Znajdzie się dla ciebie dotacja

Być może słyszałeś, że osoby zainteresowane założeniem działalności gospodarczej mogą starać się o dotację z urzędu pracy. To prawda, ale nie jest to jedyna możliwość. Jak się okazuje, dotacje skierowane do przyszłych przedsiębiorców są oferowane również w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Mieszkasz na terenie województwa świętokrzyskiego? W takim razie zainteresuj się programem RPO 10.4.2. Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości poprzez zastosowanie instrumentów bezzwrotnych (więcej: https://www.ideabank.pl/rpo-swietokrzyskie-10-4-2-wsparcie-rozwoju-przedsiebiorczosci-poprzez-zastosowanie-instrumentow-bezzwrotnych-zit-projekty-konkursowe). Korzystając z niego, możesz otrzymać pieniądze, dzięki którym zbudujesz swoją firmę.

Rozwój firmy a dotacje z funduszy europejskich

Prowadząc firmę, również możesz starać się o dotację. Dzięki pozyskanym funduszom, możesz np. zorganizować szkolenia dla swoich pracowników lub otworzyć punkt opieki nad dziećmi do lat 3. Z takiego punktu opieki mogą korzystać np. twoi pracownicy, którzy posiadają dzieci (więcej: https://www.ideabank.pl/rpo-slaskie-8-1-3-zapewnienie-dostepu-do-uslug-opiekunczych-nad-dziecmi-do-3-lat-osi).

Powyższe możliwości nie są jednak jedynymi. Środki z funduszy unijnych można przeznaczyć również na organizację np. wyjazdu na targi lub konferencję. Ciekawą propozycję przygotowano dla firm, które chcą wypuszczać na rynek nowe produkty. Takie przedsiębiorstwa mogą starać się o środki, z których pokryją koszty badań.

Gdzie szukać informacji o dotacjach?

Jako osoba zainteresowana dotacjami, musisz wiedzieć, gdzie szukać informacji o nich. Jak się okazuje, miejsc jest wiele:

  • w większych miastach Polski znajdziesz punkty informacyjne, a w nim specjalistów, którzy odpowiedzą ci na wszystkie pytania,
  • możesz odwiedzić stronę internetową przygotowaną przez Ministerstwo Rozwoju, na której znajdziesz wiele informacji o dotacjach,
  • możesz skorzystać z tej strony internetowej: https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm, na której znajdziesz intuicyjną wyszukiwarkę dotacji.

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, to pamiętać, że zawsze możesz skorzystać z pomocy ekspertów – osób, które zajmują się tematyką dotacji unijnych i pomagają pozyskać takie środki firmom.

Skoro dzięki dotacjom twoja firma może być bardziej konkurencyjna, to dlaczego nie miałbyś skorzystać z takiej możliwości?