Dotacja z urzędu pracy na otworzenie firmy

Założenie własnej działalności to często dopiero początek drogi. Firmę trzeba rozkręcić, znaleźć klientów, odnaleźć się na rynku. Wszystkie te wyzwania sprawiają, że okres tuż po założeniu działalności często jest pełen stresu i niepewności. Do tego dochodzi oczywiście aspekt finansowy – zakup sprzętu, samochodu, opłaty za usługi, wypłaty dla pracowników… niewiele osób startuje ze zgromadzonym kapitałem i jest w stanie samodzielnie pokryć te koszty. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można zdobyć dotację z urzędu pracy na otworzenie firmy.

Warunki do spełnienia

Pierwszym, podstawowym warunkiem do spełnienia, by otrzymać dotację, jest posiadanie statusu bezrobotnego od co najmniej trzech miesięcy. Po tym czasie można złożyć wniosek. Pieniądze nie przysługują osobom studiującym w trybie dziennym ani tym, które w ciągu dwóch poprzednich lat popełniły przestępstwo w obszarze gospodarki. Można za to studiować zaocznie – nie jest to przeszkodą. dotacja z PUP nie przysługuje bezrobotnym, którzy korzystali z takiej dotacji w okresie ostatnich pięciu lat, lub przez dwanaście miesięcy odmówili bez uzasadnienia udziału w stażu, szkoleniu lub przyjęcia proponowanej posady.

Dodatkowe wymagania

Dotacja z urzędu pracy jest kwotą bezzwrotną, co sprawia, że ma ogromną przewagę nad tradycyjnymi kredytami. Pieniędzy nie trzeba oddawać, za to trzeba drobiazgowo się z nich rozliczyć. Zwykle cała procedura nie trwa więcej, niż dwa miesiące – po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i podpisaniu umowy pieniądze trafiają na konto. Warto pamiętać, że urząd pracy wymaga przedstawienia profesjonalnego biznesplanu – pomysł na rozwój firmy i jego szczegółowe opracowanie to konieczność. Warto zapoznać się z warunkami starania się o inne dotacje. Zwykle korzystanie z dotacji z urzędu pracy na otworzenie firmy nie wyklucza innych dofinansowań, jednak czasami są one obwarowane konkretnym okresem czasu. Nie trzeba też mieć kierunkowego wykształcenia, by uzyskać pieniądze – wystarczy zapewnić rozpatrującego wniosek, że zostaną zatrudnieni kompetentni pracownicy.