Zebranie solidnej kwoty pieniędzy jest dla większości pracujących osób powiązane z wyrzeczeniami lub przynajmniej wysiłkiem. Nie ulega wątpliwości fakt, że warto – jak jednak ulokować zebrane już oszczędności, by nie tylko zarabiały na siebie, ale także były względnie bezpieczne? Oto kilka popularnych sposobów.
Lokata bankowa
Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na ulokowanie oszczędności jest lokata terminowa. Niektóre banki umożliwiają ulokowanie pieniędzy już na miesiąc, jednak jest to opłacalna opcja tylko przy bardzo dużych sumach. Zwykle wybiera się lokaty trzymiesięczne, półroczne, roczne. Znalezienie banku oferującego dobre oprocentowanie gwarantuje niewielki, ale pewny zysk. Wpłaconych na lokatę terminową pieniędzy nie można jednak wyjąć przed czasem, pod groźbą utraty odsetek.
Inwestycja w obligacje
Obligacje skarbowe dają niewielki zysk, jednak pozwalają w miarę bezpiecznie zaoszczędzić pieniądze. Ich oprocentowanie jest zwykle nieznacznie wyższe, niż lokat. Warto jednak decydować się na dokumenty dłużne tylko wtedy, gdy w planach ma się długą inwestycję. Podczas gdy ulokowanie 10 000 złotych na dobrej lokacie na trzy miesiące pozwoli zarobić na dodatkowe kieszonkowe w wakacje, obligacja wymaga znacznie dłuższego okresu czasu. Warto przemyśleć dobrze decyzję i zastanowić się, czy oszczędności faktycznie nie będą przez dłuższy czas potrzebne.
Kruszce i nieruchomości
Oszczędności ulokować można także w nieruchomościach lub w złocie. Istnieją i mniej popularne inwestycje, jak dzieła sztuki lub wino. Taki krok wymaga jednak pewnej znajomości rynku, wiąże się też z większym ryzykiem, niż wybór odpowiedniej usługi w banku.
Więcej ryzyka
Osoby czujące się pewniej na rynku finansowym mogą też rozważyć nie tyle ulokowanie pieniędzy, co ich zainwestowanie. Dość stabilny sposób stanowią nieruchomości, a szansę na największy zysk daje gra na giełdzie. Warto jednak zaznaczyć, że czynne inwestowanie wymaga wiedzy o rynku. W przeciwnym razie pieniądze można łatwo stracić.