Czym się charakteryzuje profesjonalna obsługa bhp

Na polskim rynku jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne firmy oferujące obsługę BHP. Nic dziwnego, ponieważ pracodawcom bardzo odpowiada taki sposób delegowania swoich obowiązków związanych z bezpieczeństwem w zakładzie pracy. Warto jednak pamiętać, że pracodawca zawsze ponosi odpowiedzialność za stan BHP w firmie, dlatego tak ważne jest, by współpracować z profesjonalistami. Jak rozpoznać firmę świadczącą usługi na najwyższym poziomie?

  1. Doświadczenie

Wieloletnia obecność na rynku, współpraca z dziesiątkami podmiotów, ochoczo udostępniane referencje – tak właśnie powinna wyglądać oferta idealna firmy, z którą warto współpracować. Obsługa BHP wymaga bowiem nie tylko nabycia odpowiedniego wykształcenia, ale również doświadczenia, pozwalającego dostrzegać niewidoczne na pierwszy rzut oka zagrożenia i sięgać po skuteczne metody redukcji ryzyka. Jeśli podmiot z powodzeniem działa na rynku od dekad, to prawdopodobnie dobrze zna się na świadczonych usługach.

  1. Szeroka oferta

Kompleksowa obsługa BHP powinna wychodzić o wiele dalej, niż to, co może zaoferować „behapowiec” na etacie. Tylko wtedy ma to większy sens. Dlatego też szukając odpowiedniej firmy, rozglądaj się za tymi, którzy zaoferują Ci naprawdę wiele. W skład takiej usługi powinno wchodzić wykonywanie wszystkich szkoleń, przeprowadzanie audytów i kontroli, opracowywanie oceny ryzyka zawodowego, prowadzenie dokumentacji pracowniczej, doradztwo, prowadzenie postępowań powypadkowych, reprezentowanie Ciebie przed organami administracyjnymi, badanie czynników środowiskowych, w tym czynników szkodliwych i uciążliwych, zarządzanie odzieżą roboczą i środkami ochrony indywidualnej. Dobrze byłoby, gdyby obsługa BHP obejmowała również kwestie związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym – przeglądy dostępnego sprzętu, sporządzanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, szkoleń czy protokołów stanu PPOŻ. W firmie.

  1. Zatrudnianie najlepszych

Jednym z głównych powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na powierzenie obsługi BHP innej firmie, jest chęć skorzystania z profesjonalnej pomocy, bez konieczności samodzielnego zajmowania się każdym aspektem związanym z bezpieczeństwem. Aby tak się stało, podmiot obsługujący Twoją firmę powinien zatrudniać doświadczonych i starannie wykształconych inspektorów i specjalistów BHP, którzy powinni stale uaktualniać swoją wiedzę, m.in. biorąc udział w szkoleniach i seminariach. Tylko wtedy świadczone przez nich usługi będą zapewniały pewną zgodność z prawem i spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Pozwoli Ci to na oddanie się w pełni rozwijaniu swojego biznesu – mając świadomość, że wszystko inne spoczywa w odpowiednich rękach.