kredyt

W obecnych czasach rzeczy, które jeszcze kilkanaście lat temu zajmowały kilka dni czy nawet tygodni można zrobić bez większego problemu o wiele szybciej. Mowa tu, chociażby o pożyczaniu pieniędzy z banku oraz od prywatnych firm pożyczkowych. Kiedyś na rozpatrzenie wniosku kredytowego nie można było liczyć w kilka minut. Obecnie, dzięki stale rozwijającej się technologii jest to możliwe. Warto jednak wiedzieć, że cały proces, mimo że jest nowocześniejszy, to nie zawsze będzie przebiegał w bardzo szybki sposób. Ze względu na zasady bezpieczeństwa oraz formalności, które trzeba wypełnić, niektóre kredyty jest trudniej otrzymać niż pozostałe. Tyczy się to w szczególności zobowiązań długoterminowych takich jak kredyt hipoteczny czy kredyt konsolidacyjny. Co sprawdza bank przed ich udzieleniem?

Dlaczego banki tak dokładnie weryfikują swoich klientów?

Wiele osób z pewnością zauważyło, że firmy pożyczkowe o wiele chętniej niż tradycyjne banki udzielają swoje produkty. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że specyfika działania obu tych miejsc jest bardzo różna. Działanie wszystkich banków jest ściśle regulowane przez prawo a konkretnie przez specjalną ustawę Prawo Bankowe. Z kolei firmy pożyczkowe działają na podstawie Kodeksu Cywilnego.

Duże różnice można też zauważyć w ofertach obu tych miejsc. Firmy pożyczkowe oferują zazwyczaj szybkie pożyczki oraz chwilówki. Są to produkty finansowe, które opiewają na niewielkie kwoty, które trzeba spłacić w 30-90 dni od podpisania umowy. Takie pożyczki są też wysoko oprocentowane, a otrzymać je mogą nawet osoby bez dobrej zdolności kredytowej.

Banki działają na zupełnie innej zasadzie. Zanim udzielą komukolwiek pieniędzy, dokładnie sprawdzą zdolność kredytową swojego klienta. Bank nie może podejmować bowiem, zbyt dużego ryzyka udzielając komukolwiek pieniędzy. Plusem pożyczania pieniędzy w takim miejscu jest jednak to, że oprocentowanie jest z reguły niższe niż w firmach pożyczkowych. Dodatkowo oferta jest bardziej różnorodna. Można tam znaleźć zarówno kredyty krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Do najpopularniejszych zobowiązań można zaliczyć kredyt gotówkowy, hipoteczny, samochodowy i konsolidacyjny https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/.

Co sprawdza bank przed udzieleniem kredyt?

Na samym początku bank sprawdza, czy wszystkie dane we wniosku kredytowym są poprawne oraz, czy załączone zostały wszystkie wymagane dokumenty. Nie obejdzie się również bez potwierdzenia tożsamości wnioskującego za pomocą dowodu osobistego. Zweryfikowanie tożsamości kredytobiorcy jest bardzo ważne, ponieważ nie można dopuścić do sytuacji, w której ktoś posłuży się cudzymi danymi.

Jeśli z wnioskiem kredytowym jest wszystko dobrze, to nadchodzi czas na ocenę zdolności kredytowej. Składa się na nią wiele różnych czynników m.in.: dochody, koszt utrzymania, wykształcenie, forma zatrudnienia oraz historia kredytowa. Bank zapyta Cię też z pewnością o wiek i stan cywilny, co wbrew pozorom ma wpływ na zdolność kredytową.

Ocena zdolności kredytowej jest szczególnie dokładna, jeśli klient banku ubiega się o bardzo wysoką kwotę. W takiej sytuacji może być on pewny, że pracownicy instytucji będą dopytywać o wiele szczegółów związanych z jego sytuacją finansową oraz codziennym życiem.

Jeśli klient banku chce ubiegać się o kredyt hipoteczny, to bank zweryfikuje również to, czy posiada on wkład własny. Powinien on wynosić ok. 20-30% wartości nieruchomości. Konieczne będzie też wykupienie ubezpieczenia.